Helyi népszavazás

A helyi népszavazás a községi önkormányzás feltételei között a közvetlen demokrácia egyik legfontosabb formája. Lehetővé teszi a városok és községek lakosai számára, hogy közvetlen és konkrét akaratnyilvánítással közvetlen módon részt vegyenek a közügyekkel kapcsolatos döntéshozatalban.

A helyi népszavazás lebonyolítását a községi önkormányzatokról szóló 369/1990. sz. törvény szabályozza. A helyi népszavazás akkor érvényes, ha azon a választásra jogosult lakosok több mint fele részt vett, és ha az érvényes szavazatok több mint fele támogatta az előterjesztett kérdés elfogadását. A népszavazás eredményét a község a népszavazás eredményéről szóló jegyzőkönyv kézhezvételétől számított három napon belül kihirdeti a község hirdetőtábláján és weboldalán.

A községi képviselő-testület népszavazást ír ki

  • a) a község egyesítése, szétválása vagy megszüntetése, a község nevének megváltoztatása ügyében,
  • b) a polgármester visszahívása ügyében,
  • c) a község választásra jogosult lakosainak legalább 30 %-a által támogatott petíció alapján,
  • d) a község megnevezésének megváltoztatása ügyében, vagy
  • e) ha azt külön törvény írja elő.

A községi önkormányzatokról szóló 369/1990. sz. SZNT-törvény 11. § (4) bek. f) pontja alapján Dunaszerdahely város területén elrendelt népszavazás megszervezésének részletszabályait a Dunaszerdahely város területén tartandó helyi népszavazás lebonyolításának részletszabályairól szóló 2/2020. sz., 2020. február 25-én elfogadott önkormányzati rendelet tartalmazza.