Odhalili pamätnú tabuľu Benedeka Csaplára

Mestské správy

V Mestskom kultúrnom stredisku 1. decembra slávnostne ukončili Pamätný rok Benedeka Csaplára. Rodák Dunajskej Stredy, folklorista a akademik, najvýznamnejší znalec žitnoostrovskej mytológie a ľudových zvykov zomrel pred 110 rokmi. Pri príležitosti výročia jeho úmrtia samospráva mesta Dunajskej Stredy rok 2016 vyhlásila za Pamätný rok Benedeka Csaplára. Cieľom pamätného roka je, aby život a dielo etnografa lepšie spoznali aj občania mesta a mladí ľudia si brali z neho príklad.

 

Na slávnostnom podujatí viceprimátor László A. Szabó hodnotil životnú dráhu a pôsobenie Benedeka Csaplára slovami historika Tivadara Ortvayho.Viceprimátor Zoltán Horváth v slávnostnom príhovore zdôraznil, že "samospráva bude pokračovať v začatej ceste, aby občania spoznali velikánov mesta, ktorí si zaslúžia uznanie. Jedným z dôležitých základných kameňov sformovania spoločenstva je práve dávať historické osobnosti za príklad dnešným generáciam."

 

Pamätný rok Benedeka Csaplára ponúkal niekoľko programov. Predseda kultúrnej komisie MsZ Attila Karaffa informoval, že pri príležitosti pamätného roka vyhlásili výtvarnú súťaž pre deti, ďalej súťaž v písaní esejí a prózy. Okrem toho usporiadali aj pamätnú konferenciu, ďalej slávnostnú akadémiu, kde život a dielo etnografa predstavili aj verejnosti.

 

Samospráva vzdala hold významnému rodákovi Dunajskej Stredy aj tým, že na základe uznesenia Mestského zastupiteľstva zo dňa 19. apríla 2016 mestské kultúrne stredisko prijalo meno Benedeka Csaplára. Riaditeľka MsKS Ildikó Ibolya sa vyjadrila, že kultúrne stredisko aj v budúcnosti sa vynasnaží, aby bolo hodné mena Benedeka Csaplára. Akademický sochár Ferenc Lebó z Győru vyhotovil pamätnú tabuľu dunajskostredského folkloristu, ktorú umiestnili v aule MsKS. Pamätnú tabulu odhalili spoločne autor a viceprimátor Zoltán Horváth, následne ju  vysvätil dekan Ladislav Szakál. Na záver na pamätnú tabulu položili vence.

 

Na podujatí vyhodnotili detskú výtvarnú súťaž a ocenili najlepšie práce. Do súťaže prihlásili 100 kresieb, ktoré sú vystavené do konca roka v aule MsKS. Témou súťaže bolo zobrazenie ľudových zvykov, postáv bájok a povestí, mytologických bytostí na Žitnom ostrove.

 

Ceny:

 

Škôlkari:                   

1. miesto: Nóra Dorottya Alföldi (MŠ Rybný trh)

1.miesto: Zsóka Gáspár (MŠ na Októbrovej ulici)

2. miesto: Bianka Rásó (MŠ na Októbrovej ulici)

Zvláštna cena: Sára Neilinger (MŠ Rybný trh) a Ágnes Bock (MŠ Eleka Benedeka)

 

ZŠ 1. stupeň:

1. miesto: Angelika Ábrahám (ZŠ Kodály Zoltán AI)

2. miesto: Vivien Lojda (ZŠ Gyulu Szabóa)

Zvláštna cena: Lara Lukács (ZŠ Gyulu Szabóa), Krisztina Varga (MŠ a ZŠ Zsigmonda Móricza - Orechová Potôň), Levente Nagy (MŠ a ZŠ Zsigmonda Móricza - Orechová Potôň)