Népszámlálás 2021: február 15-én kezdődik az internetes önkitöltés, áprilistól október végéig pedig asszisztens segítségével

Hírek a városból

Szlovákiában 10 év után az idén újra a népszámlálást tartanak, annak ellenére is, hogy a Covid-19 járvány miatt rendkívüli helyzet van érvényben. A statisztikai adatfelvétel a mai kor követelményeinek megfelelően először történik elektronikus formában, de kétféle módon és két különbőző időpontban.

Az első szakasz  2021. február 15-én kezdődik és március 31-én zárul. Ezalatt  az interneten lesz lehetőségük a lakosoknak a kérdőívek önálló kitöltésére.

A második szakaszt a súlyosbodó járványhelyzet miatt egy januári törvénymódosítással későbbre halasztották. Emiatt a statisztikai adatgyűjtés második része április elsején kezdődik és október 31–ig tart. Ebben az időszakban asszisztensek segítségével tölthetik ki azok a lakosok a kérdőíveket, akik internetes hozzáférés híján az önkitöltési időszakban nem küldték be az adataikat elektronikus kérdőív kitöltésével.

A polgármestereket a Statisztikai Hivatal tájékoztatta a második szakasz elhalasztásáról

A Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatala a felsorolt tényekről, a halasztásról és az új időpontokról a napokban levélben tájékoztatta a polgármestereket, köztük Hájos Zoltánt, Dunaszerdahely polgármesterét is. Ebben a Hivatal  köszönetet mondott az eddigi együttműködésért és meggyőződését fejezte ki, hogy az együttműködés zavartalan lesz a, beelértve a népszámlálásra való előkészületeket és a lebonyolítást is.

A levél rámutat, hogy a súlyosbodó járványügyi helyzet miatt szükség volt a népszámlálási törvény módosítására. A kormány január 20–án döntött a törvénymódosításról, amit a parlament gyorsított eljárásban megszavazott. A döntéssel azt tartották szem előtt, hogy a Covid–19 világméretű járvány idején megóvják a legveszélyeztetettebb korcsoport egészségét. Ennek értelmében csak később, áprílis 1–én kezdődik és október végén zárul a népszámlálás második szakasza. Ekkor asszintensek keresik fel azokat a lakosokat és segítenek nekik az adatok kitöltésében, akik internetes hozzáférés híján március végéig nem küldték be elektronikusan a kitöltött kérdőívet. Idősekről, mozgáskorlátozottakról,egészségkárosultakról,internethozzáféréssel nem rendelkezőkről van szó, vagy akik nem képesek maguk kitölteni az elektronikus kérdőívet és nem tudnak segítséget kérni hozzátartozóiktól vagy a velük egy háztartásban élő személyektől sem.

A népszámlálásban azok vesznek részt, akinek Szlovákiában állandó vagy átmeneti lakhelye van, vagy ún. tolerált tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. /ez idegeneknek adható ki maximum 180 napra/ A kérdőívben azt az állapotot kell feltüntetni, amely 2021. január elsején volt érvényes.

A cél az, hogy március végéig minél többen kitöltsék az elektronikus kérdőívet

A városok és falvak a Statisztikai Hivatallal együttműködésben téjékoztató és propagációs kampányt folytatnak az elkövetkező hetekben. A cél az, hogy minél több lakost győzzenek meg arról, hogy lehetőleg  már az első szakaszban, március végéig saját maga töltse ki elektronikusan a népszámlálási kérdőívet, esetleg hozzátartozó, vagy közeli személy segítségét kérve. A kampány egyértelmű célja  az internetes önkitöltés népszerűsítése, vagyis hogy a lakosok többsége március végéig küldje vissza elektronikusan a kitöltött kérdőíveket.

A népszámlálásban a polgár úgy vehet részt, ha kitölti a www.scitanie.sk weboldalon elérhető kérdőívet, vagy pedig a mobilalkalmazás segítségével.

A Statisztikai Hivatal folyamatosan aktualizálja a fontos intézkedéseket, módszertani utasításokat és a népszámlálással kapcsolatos egyéb anyagokat. Ezeket a városok és falvak rendelkezésére bocsátja, beleértve a népszámlálás finanszírozásával kapcsolatos módszertani tudnivalókat is.

A polgármestereknek küldött körlevélben a Statisztikai Hivatal méltányolja a települések hozzáállását a lakossági összeíráshoz. Reméli, hogy a népszámlálási törvény módosítása elősegíti az egészségvédelmet és a statisztikai adatgyűjtés minőségi eredményekkel zárul.

Proiritás a személyi adatok védelme

A népszavazás során elsőrendű érdek és feladat a lakosság személyi adatainak védelme. A adatgyűjtés során a Statisztikai Hivatalhoz kerülő valamennyi adatot kizárólag a népszámlálás céljaira lehet felhasználni. Minden begyűjtött adatot megvédenek a kiszivárogtatástól, a lopástól és attól, hogy visszaéljenek velük. Ezt szolgálja az e célból kidolgozott sajátos biztonsági projekt, amely garantálja minden személyi adat optimális védelmét.

A népszámlálás eredményeképpen a Statisztikai Hivatal területi részletezettséggel teljes körű adatokat nyer majd a népesség és a lakásállomány jellemzőiről. (pve)