Mindenkinek joga van egyénileg vagy csoportosan kérelemmel, beadvánnyal vagy panasszal fordulni a közhatalmi szervekhez. A panasz, petíció benyújtásának alapelveiről és folyamatáról a Szlovák Köztársaság Alkotmánya mellett külön jogszabályok is rendelkeznek.
Ebben a részben általános információk olvashatók a panasz és petíció benyújtásának alapelveiről és folyamatáról.
A panaszok és petíciók benyújthatók:
• postai úton,
• személyesen ugyanezen a címen munkanapokon ügyfélfogadási időben,
• elektronikusan.
Petíciók
Petíciót bármely állampolgárságú és életkorú személy indíthat és gyűjthet hozzá aláírásokat, akinek ehhez közösségi vagy társadalmi érdeke fűződik. A nyilvános helyeken történő aláírásgyűjtésre vonatkozó alsó korhatár 16 év. A petícióban ki kell jelölni azt a 18. életévét betöltött személyt, aki a petíció ügyét a közhatalmi szervvel való kapcsolattartás során képviseli. Ha petíciós bizottság alakult, a képviselőt a petíciós bizottság tagjai választják ki.
A petíciót írásban kell megfogalmazni, meg kell jelölni a „petíció” címmel, és tárgyának közérdekű vagy más közösségi érdeket szolgáló ügynek kell lennie (a részletszabályokat a petíciós jogról szóló törvény tartalmazza). A petíciós bizottság minden tagja feltünteti a petíción az utónevét, családi nevét és lakcímét. A képviselő (aki a petíciót benyújtja) saját kezű aláírásával látja el a petíciót.
A petíció elektronikusan is benyújtható, ebben az esetben a képviselő minősített elektronikus aláírásával kell ellátni. Ha a petíció hiányos és a hiányosságokat nem pótolják, a közhatalmi szerv, amelyhez a petíciót intézték, a petíció elfekteti. Külön jogszabályok további követelményeket is tartalmazhatnak a petícióval kapcsolatban, pl. a petíciót támogató személyek minimális száma vagy életkora.
A petíciót támogató személy vagy az aláírási íven tünteti fel utónevét, családi nevét, lakcímét és aláírását, vagy elektronikus változatban az aláírás helyett elektronikus postacímét, elektronikus fiókját, minősített elektronikus aláírását tünteti fel, vagy a petíciós rendszeren keresztül erősíti meg a támogatását (egyelőre nem elérhető). A petíciót jogi személy is aláírhatja.
A petíció ügyintézésének eredményéről a petíció kézbesítésétől vagy - ha a petícióban hiányosságok voltak - a hiánypótlástól számított 30 munkanapon belül a petíció kezdeményezőit írásban tájékoztatják. Különösen bonyolult eseteben az illetékes közhatalmi szerv írásban tájékoztatja a képviselőt, hogy a petíció legkésőbb 60 munkanapon belül elintézésre kerül. A közhatalmi szerv a petíció elintézését követő 10 munkanapon belül köteles közzétenni annak eredményét a weboldalán, ha van, valamint elektronikus hirdetőtábláján.
Jogszabályi hivatkozások a petícióval kapcsolatban
Panaszok
A panasz olyan beadvány, amellyel magánszemély valamely jogának vagy jog által védett érdekének védelme iránt folyamodik, ha úgy véli, hogy e jogai a közigazgatási szerv tevékenysége vagy mulasztása miatt sérültek és egyben olyan konkrét hiányosságokra, különösen jogszabálysértésre is rámutat, amelyek elhárítása a közhatalmi szerv hatáskörébe tartozik. A részletszabályokat a panaszokról szóló törvény tartalmazza.
Panaszt bármely természetes vagy jogi személy benyújthat.
Ha a panaszt természetes személy nyújtja be, a panasznak tartalmaznia kell e személy utónevét, családi nevét és lakcímét. Ha a panaszt jogi személy nyújtja be, fel kell tüntetni a megnevezését, székhelyét és a jogi személy nevében eljárni jogosult személy utónevét és családi nevét. Ha a panaszt papír alapon nyújtják be, azt a panaszt benyújtó személy saját kezű aláírásával kell ellátni. Elektronikus benyújtás esetén autorizációval kell ellátni vagy hozzáférési ponton keresztül kell benyújtani (ellenkező esetben a panaszt benyújtó személynek 5 munkanapon belül igazolnia kell azt saját kezű aláírásával vagy autorizációval). Anonim panaszok elbírálására nem kerül sor és azokat elfektetik.
A panaszt írásban vagy papír alapon (személyesen kézbesítve, közvetlenül az érintett intézményben elkészítve vagy postai úton elküldve) vagy elektronikusan kell benyújtani (e-mailben vagy elektronikus fiókon keresztül). A panasznak olvashatónak, érthetőnek kell lennie és egyértelműen tartalmaznia kell, ki ellen irányul, milyen hiányosságokra mutat rá és a panaszt benyújtó ügyfél milyen megoldást vár.
A panasz ügyintézési határideje 60 munkanap. A határidő a panasz kézbesítését követő első munkanaptól telik. Ha a panasz elbírálása időigényes, a közigazgatási szerv vezetője vagy az általa megbízott helyettes a határidőt annak letelte előtt 30 munkanappal meghosszabbíthatja. A határidő meghosszabbításáról haladéktalanul írásban tájékoztatja a panaszt benyújtó személyt, és indokolja a meghosszabbítást.
A panaszt benyújtó személy írásban tájékoztatást kap a panasz elbírálásáról, amely tartalmazza az indokolást és azt az információt, hogy megalapozottnak, vagy megalapozatlannak találták-e. Ha a panasz megalapozott, fel kell tüntetni a közhatalmi szervnek adott kötelességeket.
A 7. § (2) bek. szerint a panasz intézésével összefüggő dokumentációban szereplő információk, amelyek védettek, vagy amelyekhez külön jogszabály szerint korlátozott a hozzáférés, nem nyilvánosak.