Újabb díszpolgára, 3 Pro Urbe díjasa és 3 polgármesteri díjasa van városunknak

Hírek a városból

 

A Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban immár tizenegyedik alkalommal adtak át ünnepi gálaműsor keretében városi kitüntetéseket a társadalmi és a közélet különböző területein tevékenykedő személyeknek, illetve kollektíváknak.

A városi díjakat a korábbi években a Szent György-napokon vehették át a díjazottak. Az idén is áprilisban lett volna a díjátadó, de a koronavírus-járvány miatt akkor a rendezvényt törölni kellett. Az önkormányzat rugalmasan úgy döntött, hogy a városi díjak ünnepélyes átadására államalapító királyunk, Szent István ünnepén kerüljön sor. A rendezvény augusztus huszadikán szentmisével kezdődött, majd Szent István szobrának megkoszorúzásával folytatódott, végül pedig este ünnepi gálaműsor keretében osztották ki a 2020-as városi díjakat. Hájos Zoltán polgármesteren kívül a díjazottaknak A. Szabó László és Karaffa Attila alpolgármesterek, valamint Bokros Bianka diákpolgármester is gratuláltak.

2020-ban összesen 8 városi díj talált gazdára, köztük egy díszpolgári elismerés, három Pro Urbe kitüntetés, szintén három polgármesteri díj és egy emléklap. Átadták az év pedagógusának és a legnépszerűbb pedagógusnak járó elismerést is.

Díszpolgári elismerés Kiss Róbertnek

Az idén ismét adományozott a város díszpolgári elismerést, immár hatodik alkalommal. Ezt a legrangosabb városi díjat most Kiss Róbert, a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke kapta. A kitüntetett Dunaszerdahelyen töltött évei alatt sokat tett a római katolikus egyházközösség felvirágoztatásáért. Dunaszerdahelyen nagy gondot fordított a rábízott egyházközösség megszervezésére és anyagi javainak felvirágoztatására. Kiss Róbert atyát 1997-ben szentelték pappá a pozsonyi Szent Márton Dómban. A teológiát Pozsonyban, a Komenský Egyetem Szent Cirill és Metód Római Katolikus Hittudományi Karán végezte. Városunkban 2000-től szolgált káplánként, majd 2001-ben a dunaszerdahelyi plébánia kormányzójává nevezték ki, valamint a helyi esperesség iskolaesperesévé. 2008-ban a dunaszerdahelyi esperesség esperesévé nevezték ki. A Dunaszerdahelyen töltött működési ideje alatt Róbert atya nagy gondot fordított a rá bízott egyházközösségek megszervezésére, és anyagi javainak felvirágoztatására. 2012-ben Mons. Orosch János nagyszombati érsek püspöki helynökké nevezte ki a Nagyszombati Érsekség magyar ajkú hívei részére, rábízták a Nagyszombati Érseki Karitász vezetését. 2014-ben a Nagyszombati Szent Miklós Testületi Káptalan kanonokává emelik és egy évvel később a budapesti Szent István Lovagrend lovagjává fogadják. Idén Mons. Orosch János érsek a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynökévé nevezte ki.

 

Hárman vehették át a Pro Urbe díjat

Hárman kapták meg az idén a Dunaszerdahely Város Pro Urbe Díjat. Ezzel az elismeréssel a társadalmi és kulturális életben kiemelkedő eredményt elérő személyeket és csoportokat jutalmazzák. Pro Urbe díjat vehetett át Jarábik Gabriella pedagógus, népművelő, kisszínpadi rendező, múzeumigazgató. A kitüntetett 1970-ben a lévai óvónőképzőben érettségizett. 1972- től Dunaszerdahelyen óvónő, majd később óvodaigazgató és óvodai módszertani vezető volt. 1991–1998 között a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal helyettes elöljárója, majd szakdolgozója. 1998–2002-között a Kisebbségi Kultúrák Főosztályának vezetője a kultuszminisztériumban. Egyik alapítótagja, majd igazgatója a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának. 16 évig képviselőként aktívan bekapcsolódott a városi önkormányzat munkájába is. Dunaszerdahelyen létrehozta a Fókusz Irodalmi Színpadot, amellyel számos országos és nemzetközi sikert ért el. 2017-ben átvehette a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. 2018-ban a Szlovák Köztársaság ezüst emlékérmét, 2019-ben a Hűségért Emléklapot adományozták a Csemadok részéről Jarábik Gabriellának.

Szintén Pro Urbe díjat vehetett át Tóth László József Attila díjas költő, műfordító, dramaturg, színháztörténész, szerkesztő és esszéíró. Krónikása lett az irodalomnak, a színháznak, a kisebbségi sors legtragikusabb korszakainak, költőként is a legjobbak közé emelkedett. Tóth László először 1969-1986 között volt Dunaszerdahely lakója, majd 1988-tól visszaköltözik a városba. 1969-ben a járási lap, a Csallóköz szerkesztőjeként került Dunaszerdahelyre. Országos irodalmi szimpóziumokat szervezett, neves magyarországi és szlovák írók itteni bemutatkozását segítette. Ott volt a Duna Menti Tavasz kezdeményezői és létrehozói között; zsűritagként és szakmai tanácsadóként támogatta a város és a járás kisszínpadjait, vers- és prózamondóit; és aktívan bekapcsolódott városunk irodalmi életébe. Tóth László a kortárs magyar irodalom elismert személyisége, számos díj birtokosa.

2020-ban a Pro Urbe díj harmadik kitüntetettje Mészáros Ildikó, a HC DAC kézilabdaklub utánpótlásedzője a sport területén elért kimagasló eredményeiért kapta az elismerést. Tizenkét éve kezdte edzői pályafutását Dunaszerdahelyen az SK Talent kézilabdaklubban. Jelenleg a HC DAC kézilabdaklub utánpótlásedzője. Az ovisok korcsoportjától 15 éves korú növendékekig több csoport edzőjeként dolgozott, számos kézilabdázót nevelt ki. Elhivatott edzőként sok gyermekkel megszerettette a kézilabdát. Legsikeresebb neveltjei a szlovák ifi és junior válogatott csapatát is erősítették.

A Polgármesteri díjban két személy és egy kórus részült, emléklap a birkózóknak

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere az idén három Polgármesteri díj és egy Emléklap odaítéléséről döntött. Ezt az elismerést azok a magánszemélyek vagy csoportok kaphatják, akik kimagasló eredményeket értek el a tudomány, a technika, a művészetek, a sport és az oktatásügy terén, életmentő, vagy vagyonmentési akcióban vettek részt, munkásságukkal a város érdekeit szolgálták, öregbítették jó hírnevét idehaza és külföldön.

A polgármester döntése értelmében az idén Polgármesteri díjban részesült Nagy Frigyes, Dunaszerdahely korábbi alpolgármestere. A kitüntetett a dunaszerdahelyi gimnáziumban érettségizett, majd a pozsonyi Egészségügyi Középiskolában fogtechnikusi szakon szerezte meg szakérettségijét. A Komenský Egyetem Hittudományi karának pedagógiai tanszékén államvizsgázott, doktori címét pedig 2011-ben szerezte a pozsonyi Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskolájának Missziológiai Tanszékén. 1994-2010 között Dunaszerdahely város alpolgármestereként dolgozott. 2011-től 3 éven át között a pozsonyi Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskola és a dunaszerdahelyi székhelyű Battyány-Strattmann László Intézet titkára és oktatója volt. 1996- tól római katolikus hittanárként tevékenykedik három középiskolában Dunaszerdahelyen. 2000-2016 között a Szlovák Fogtechnikai Kamara alelnöke. 2010-től a Nemzetközi Szent György Lovagrend Szlovákiai Nagypriorja.

A Polgármester díjában részesült az idén a Vox Camerata Kamarakórus, amely a város pezsgő kulturális életét gazdagítja.A kamarakórus 1990-ben kezdte meg működését. Alapító tagjai a dunaszerdahelyi zeneiskola tanárai voltak. Pálmai Márta vezetésével a kórus több elismerést érdemelt ki. 1998-ban a Vox Camerata életében szünet következett. Az énekkar 2011-ben Németh Borbálának köszönhetően hallatott újra magáról, aki 2016 januárjáig vezette a kórust. Helyét Gaál Zöld Ágnes vette át, a kamarakórus a Csaplár Benedek Művelődési Központ és a helyi Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezetének égisze alatt működik. Célja Dunaszerdahely város zenei életének színesítése, a helyi magyarság identitástudatának erősítése. Komolyzenei daraboktól kezdve a klasszikus darabokon át a könnyed stílusig terjed a repertoárjuk. Az elmúlt kilenc évben számos városi ünnepségen is felléptek. 2020 szeptemberétől a kórus vezetését egy időre Koszorús Mátis Margit veszi át.

Az idén Rajzák László, a dunaszerdahelyi kórház sebésze városunk harmadik polgármesteri díjasa. Immár 45 éve a dunaszerdahelyi kórház sebészorvosa, aki az elismerést a régió betegeinek több évtizedes szolgálatáért vehette át. A középiskolát Dunaszerdahelyen végezte el, az orvosi egyetemet pedig Kassán. 1980-ban, illetve 1990-ben Pozsonyban sebészi szakképesítést szerzett. Munkáját a töretlen jókedv és az empátia jellemzi. Fiatal kollégáinak mentora, első műtétjeik asszisztense, és egyben a kórházi szép magyar beszéd szigorú védnöke. Dohányzásellenes megnyilvánulásai közismertek. Munkája mellett aktív társadalmi életet élt, tanított a dunaszerdahelyi Egészségügyi Középiskolában, hosszú évekig a TUDOK – tudományos felvidéki diákvetélkedő zsürijének tagja volt. Ízig-vérig sportember, a foci, a tenisz és a repülés nagy szerelmese.

Hájos Zoltán polgármester ezúttal egy Polgármesteri emléklapot is átadott, a Dunaszerdahelyi Birkózóklub nevében Hakszer Roland klubelnök vette át az elismerést. A helyi birkózóklub 1970-ben alakult Író Ferenc közreműködésével. A klub első szlovák bajnoki címét 1973-ban Bürsöly Ferenc szerezte. 1977-ben birkózóik megnyerték a szlovák nemzeti ligát és 1978-ban feljutottak az I. csehszlovák ligába. A Los Angeles-i junior világbajnokságon 1983-ban Schwendtner József világbajnoki címet szerzett. 1985-ben a serdülő szabadfogású birkózó csehszlovák bajnokságon kivívtuk a csapatbajnoki címet. A szlovák birkózó klubok és egyesületek versenyében a 2019-es év legsikeresebb csapata a Dunaszerdahelyi Birkózóklub lett. Az elmúlt 10 évben a klub birkózói 92 szlovák bajnoki címet, az elmúlt öt évtizedben pedig a világ- és Európa- bajnokságokon 15 érmet szereztek.

Az Év Pedagógusa és a legnépszerűbb pedagógus kitüntetése

Többéves hagyomány, hogy a városi díjátadó ünnepségen köszöntik az Év pedagógusát. A városi fenntartású alapiskolák és óvodák, valamint a többi iskola vezetői javasolnak jelölteket, majd a város pedagógusai szavazással döntenek. Az Év pedagógusa díjat idén a szakma Pőcz Ildikónak, a Komenský utcai óvoda  óvónőjének ítélte oda. A kitüntetett 1982 óta Dunaszerdahely több óvodájában is dolgozott óvónőként és igazgatónőként egyaránt. Egyetemi végzettséget a Pozsonyi Komenský Egyetemen szerzett óvodai nevelés szakon, amit speciális pedagógiával is bővített. Tanfelügyelőként is dolgzott, majd a Komenský utcai óvoda igazgatónője lett. Az óvodában körtevékenységeket tart, például szlovák nyelvi kört az óvodásoknak. Preventív programokat szervez és módszertani kézikönyveket készít az óvónőknek. Az óvodai oktatás területén kiemelt fontosságúnak tartja, hogy a fogyatékkal élő és az egészséges gyermekek életét harmonikussá tegyék az óvodában.

Az Év pedagógusa díja mellett a városi önkormányzat kulturális és sport bizottsága kezdeményezte, hogy a nagyközönség, a jelenlegi diákok, volt tanítványok, és a szülők is szavazhassanak arról, hogy ki a legnépszerűbb pedagógus. Az utolsó fordulóba 7 jelölt került: Duben Beáta, Ferdics Béla, Gaál Zöld Ágnes, Kállay Piroska, Pőcz Ildikó, Várady Andrea és Várady Zsuszsanna. A jelöltek közül a legtöbb szavazatot Várady Zsuzsanna kapta, aki 1988 óta a Kodály Zoltán Alapiskola alsó tagozatos pedagógusa. A gimnázium elvégzése után Léván folytatta tanulmányait nevelés szakon. Jelenleg első és másodikus tanulókat tanít olvasásra, írásra és számolásra. A tanítást különböző módszerekkel igyekszik színesíteni, például interaktív tábla használatával. 2005-ben saját tapasztalatai alapján kidolgozta a „Napsugarak” programot – egy egész napos foglalkozással járó iskolát, amelynek alapja a diákok képességeinek differenciált fejlesztése anyanyelv és matematika tantárgyakban. Ezt a programot az iskola a 2006/07-es tanévben vezette be. Várady Zsuzsanna folyamatosan képzi magát, kommunikációs tréningeken vett részt és projektírást tanult. A kollégákat szakmai tanácsokkal látja el, és a színvonalas oktatásra törekszik. Az iskolában munkáját 32 éve felelősségteljesen és odaadással végzi.

A gálaműsor végén Bertók Tóth Katalin és ifj. Derzsi György tolmácsolásában az István, a király rockoperából az Oly távol vagy tőlem és a Honfoglalás című dalok hangzottak el, zongorán közreműködött Bertók István. /pve/.