A CSALLÓKÖZ ÉS A PANNONTÁJ RÉGIÓ KEZD KÖZÖS MUNKÁBA

Hírek a városból

A CSALLÓKÖZ ÉS A PANNONTÁJ RÉGIÓ KEZD KÖZÖS MUNKÁBA

Csallóköz szíve és a Pannontáj kapcsolata válik szorosabbá egy határon átnyúló projektnek köszönhetően, melyről szerdán tartottak sajtótájékoztatót a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal dísztermében.

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere üdvözölte a sajtó képviselőit, majd elmondta, a közelmúltban zárták le sikeresen a Cultacross elnevezésű, szintén határon átnyúló projektet. A mostani, a Csallóköz szíve - Pannontáj (Srdce Žitného ostrova - Pannontáj) elnevezésű ugyan kisebb volumenű, de a polgármester fontosnak tartja a csatlakozást. Szavai szerint két, egymáshoz közel álló régió működhet együtt sikeresen annak érdekében, hogy az azok területén élők még inkább megismerjék egymást, miközben Dunaszerdahely is nagy mértékben tudja bemutatni aktivitását - akár a szomszéd régióba utazó turisták előtt is. Mint mondta, Magyarország jóval előttünk jár a turisztikai beruházások, a turisztikai üzletág működtetésében, amelynek ismeretanyagát sikerrel kamatoztathatjuk Szlovákiában is.

„Bízom benne, hogy mind a magyar fél, mind pedig mi profitálni tudunk ebből a pályázatból, és nem utolsó sorban a régióban élő lakosok is, hiszen alapvetően értük végezzük munkánkat” - mondta el Hájos Zoltán, majd átadta a szót a magyarországi partnerszervezet elnökének.

Székely Rita, a Pannontáj-Sokoró Közhasznú Egyesület elnöke elöljáróban kitért arra, hogy Magyarországon már 16 natúrpark létesült, ami az ország területének mintegy 10%-át fedi le. Ezek a natúrparkok egy adott térség táji együttműködéséről szólnak, melyekben a régió önkormányzatai, civil szervezetei, vállalkozásai és lakossága fogtak össze annak érdekében, hogy azt a térséget, amelyben élnek, megőrizzék és bemutassák az oda érkezőknek. Ezáltal tudják erősíteni a helyi identitást, miközben fő feladatuk a környezeti nevelés, a szemléletformálás és a vidékfejlesztés. Mint mondta, a projektbe partnerként elsősorban a turisztikai aktivitást és a környezeti nevelést hozták.

A projektet Lelkes Gábor mutatta be. Elmondta, a pályázat célja, hogy egy élénkebb hálózat jöjjön létre a határmenti térségben élők közt, ne csak a bevásárlóturizmus és a sportturizmus miatt keressék fel a régió lakosai egymás térségét; fontos, hogy egymás természeti és kulturális értékeit is megismerjék. Szlovákiában ugyanis a cseh és lengyel turisták után, harmadik legnépesebb látogatói csoport éppen a Magyarországról érkező turisták, akik viszont elsősorban a Tátrát, a Fátrát, Liptó környékét látogatják, nem a mi déli vidékeinket, nem a határmenti térségeket - leszámolva a sport- és bevásárlóturizmust. Ezen szeretne változtatni a mostani projekt azáltal, hogy korábbi tapasztalataikat egymással megosztva, közösen értékbemutató turisztikai programokat és termékeket hoznának létre.

A pályázat egy nyitó workshoppal indul, melynek során a két partner szakemberei egyeztetnék azt a tudásbázist, amellyel segíthetik egymás munkáját. Míg a magyarországi partner a sokéves offline turisztikai marketinges tudásbázisát adja át az itteninek, Dunaszerdahely az évek óta sikeresen működő mobilalkalmazást mutatja be a Pannontáj Natúrpark szakembereinek.

Természetesen a fiatalokat is be kívánják vonni, hiszen az ő kíváncsiságukat és érdeklődésüket kihasználva lehet sikeres hosszú távon az együttműködés.

Ennek egyik pontja egy a gyerekeket és felnőtteket egyaránt megcélzó, kétnyelvű társasjáték kifejlesztése és elkészítése, másrészt az iskolások bevonása a Magyarországon már évek óta működő tájvédelmi, természetvédelmi versenybe, melyet 2021 tavaszán valósít meg a magyar partner. A dunaszerdahelyi mobilalkalmazás alapján készítenek a magyarországi partner részére egy háromnyelvű (szlovák, magyar, angol) turisztikai mobilalkalmazást, amely által a Pannontáj-Sokoró Natúrpark mutathatja be a régió falvainak kulturális és természeti kincseit. Ugyanakkor Dunaszerdahely kiad egy 4 nyelvű, 36 oldalas turisztikai kiadványt, melyet a nemrég megnyílt turisztikai-információs irodában, valamint a magyarországi partnernél is elérhetnének a látogatók - ezáltal például a Pannonhalmát meglátogató turista is értesülne régiónk látnivalóiról, turisztikai lehetőségeiről.

Mivel az utóbbi időszakban mindkét régióban robbanásszerűen fejlődnek a kerékpárutak, ezért a jövő évben, a dunaszerdahelyi Szent György-napokon kerülne sor egy nagyszabású kerékpártúrára a projekt keretében. A kerékpározáshoz kapcsolódóan kétnyelvű leporelló is készül, mely a kerékpárturisztika és a környezeti nevelés népszerűsítését vállalja, továbbá mindkét partner részéről az oktatásban is felhasználható lesz.

A városunkban jövő évben tartandó Szent György-napok fontos részét képezi a pályázat megvalósulásának, mivel ekkor, a program zárásaként, háromnapos közös szakmai programot valósítanak meg, beleértve a projektet lezáró konferenciát is. Ekkor kerül bemutatásra a projekt összes tevékenysége, beleértve a brossúrát, a társasjátékot, a mobilalkalmazást is.

A bemutató után Hájos Zoltán zárta a sajtótájékoztatót, kiemelve, hogy rajtunk múlik, mennyire lesz sikeres a folytatás. Bízik abban, hogy a projekt során kialakuló emberi és szakmai kapcsolatok odáig fejlődnek, hogy a kialakult együttműködést a későbbiekben is tovább tudják építeni. Mint mondta, olyan tevékenység indul el hamarosan, melynek mindkét partner esetében látja segítő és javító jellegét, hiszen elsősorban a térségben élő lakosok érdekében végzik majd a közös munkát. Zárszavában megköszönte a sajtó részvételét, és sok sikert kívánt a projektben dolgozóknak, hogy azt meg tudják valósítani és sikerre vigyék.

Szöveg és kép: Rózsár Vince