A megelőzés városa

Kalendár

Prevenciós előadás az internet veszélyeiről

A biztonságos internetezést támogató európai program részeként minden évben február 9-én van a Biztonságosabb Internet Napja. Célja, hogy felhívja a figyelmet az internet és a mobileszközök biztonságos és tudatos használatára, valamint a közösségi hálók kockázataira.
A biztonságosabb internet napja alkalmából a dunaszerdahelyi járási rendőrség munkatársa, Balogh Szabina a járás négy iskolájában, köztük a Smetana ligeti szlovák tanítási nyelvű alapiskolában tartott előadást. Felhívta a tanulók figyelmét az internettel kapcsolatos veszélyekre.
Az előadás során foglalkoztak a gyermekek elleni "online" bűnelkövetéssel, továbbá hasznos tanácsokkal látták el őket, miként kerülhetik el, hogy áldozattá váljanak.
Az iskola mellett a szülőkre is fontos szerep hárul, hogy a gyermek otthon ne találkozzon olyan tartalmakkal a világhálón, amelyek nem neki valók. Egyre több szülő és pedagógus ismeri fel, hogy ezeket a problémákat egyedül nem tudja kezelni. A pedagógusok munkáját a dunaszerdahelyi pedagógiai-pszichológiai tanácsadó és prevenciós központ segíti, ahol pszichológusok tájékoztatják és segítik a fiatalokat a témában.

A megelőzés városa

Dunaszerdahely is bekapcsolódik a Megelőzés városa országos programba. A drogfüggőség és más szociálpatológiai jelenségek visszaszorítását szolgáló projekt megelőzési stafétaként halad városról városra, legutóbb Galántáról került Dunaszerdahelyre. A stafétát a Horváth Zoltán alpolgármester vezette küldöttség vette át Galántán. Az egyéves projekt célja, hogy a megelőzés, az egészséges életmódra való nevelés minél nagyobb szerepet kapjon az óvodákban és az iskolákban. A felnövekvő generáció ugyanis, amelyről e program szól, egy város fejlődésének, jövőjének záloga. A városi hivatal közoktatási, szociális, sport és kulturális főosztálya olyan programokat kezdeményez, amelyek többek között a diákok körében tapasztalható kábítószerfogyasztás, alkoholfogyasztás, dohányzás és az iskolai zaklatás ellen veszik fel a küzdelmet. A programsorozat első rendezvénysorozata február 23-án kezdődik el. A Te helyes döntésed címmel drogmegelőzési program indul az alapiskolák alsó tagozatos diákjai számára. 

 

Drogellenes előadás - a diák szemével

 

Egy keddi napon nagy meglepetésünkre elmaradt a negyedik és ötödik óránk, mivel látogatóink érkeztek. Mindenki nagyon izgatott volt.

Csengetéskor két pszichológus lépett be az osztályunkba. Bemutatkoztak és elmondták, azért jöttek, hogy elbeszélgessenek velünk a drogok fajtáiról és egyéb káros szenvedélyekről.

Megkértek minket arra, hogy székeinket rendezzük kör formába, így foglaljunk helyet. Először felírtak a táblára pár negatív kifejezést, és az volt a kérdésük, hogy ezek a szavak milyen érzelmeket váltanak ki belőlünk. Mindannyian egy kicsit szégyenlősek voltunk az elején, de végül mindenki megnyílt, hozzászólt a témához és kifejtette véleményét.

Később négy csoportba osztottak bennünket, és különféle szituációkat kellett eljátszanunk. Megtanultuk, hogyan tudunk kezelni kellemetlen helyzeteket, például ha cigarettával kínálnak vagy egyéb mással. Még az is a feladatunk volt, hogy írjunk le pár indokot arra, miért lehetünk a kábítószerek rabjává. Megkérdezték tőlünk azt is, milyen kábítószereket és bódítószereket ismerünk, mit tudunk róluk, mi a mellékhatásuk. Elmagyarázták nekünk, miért nem szabad használni őket, hiszen roncsolják, tönkreteszik  szervezetünket. Most már azt is tudjuk, nem csak kábítószerektől válhatunk függővé, hanem akár a koffeintól és a nikotintól is. Felvilágosítottak minket arról is, hogyha mi is a drogok rabjává válunk, a visszaút nagyon nehéz, szinte lehetetlen. Továbbá elmondták nekünk, hogy azok az emberek, akik a drogok áldozatává válnak, szinte mindent feladnak, különböző bűncselekményeket is elkövetnek annak érdekében, hogy meg tudják vásárolni a napi szükséges adagjukat.

Azt gondolom, hogy egy óriási köszönettel tartozunk nekik, hogy átadták nekünk ezt a sok bölcsességet, elbeszélgettek velünk, és rámutattak a kábítószer káros hatására.

Szerintem nagyon hasznos volt számunkra ez a két óra, mert mindenki sokat  tanult ebből az előadásból, és elgondolkodhatott arról, hogy a jövőben hogyan kerülje el a káros szenvedélyeket.

 

Tervezett prevenciós programok a Vámbéry Ármin Alapiskolában a 2014/15-ös tanévben

 

A programok célja:  

- javítani a diákok közötti kommunikációt,

- megismertetni a biztonságos közlekedés szabályait,

- bűnmegelőzés,

- tájékoztatás a drogok veszélyeiről,

- egyes osztályok szociális légkörének megismerése, javítása,

- a bántalmazás minden formájának megelőzése,

- az elsősegélynyújtás szabályainak elsajátítása.

   

 Segítő partnereink: 

- az iskola pszichológusa,

- a rendőrség bűnmegelőzési osztályának referense – Balogh Szabina,

- a dunaszerdahelyi Pedagógiai és Pszichológiai Tanácsadó Központ alkalmazottai.

 

Konkrét programok:

2014 október: 7.C – rendőrnő előadása, beszélgetés – bűnmegelőzés

2014 november: tanárok képzése – kiégési szindróma – előadás 

2015 január - február: 5.B – rendőrnő előadása, beszélgetés  – bűnmegelőzés – szóbeli, tettleges bántalmazás, prevenció,

7.D – szociomérés 2 fázisban – Czajlik Hilda segítségével (Pedagógiai és Pszichológiai Tanácsadó Központ), a felmérés kiértékelése 2 fázisban: osztályfőnök + vezetőség + szülők, a tanári kar felé, 

az értékelés 8-10 foglalkozást tartalmazott folyamatosan az osztályban a szociális légkör javítására (a program a tanév végéig folytatódik)

2015 február - március: 6.C – rendőrnő előadása, beszélgetés – bűnmegelőzés,     3.A,B,C és 4. A,B,C látogatás a rendőrségen – biztonságos közlekedés, drogok káros hatásai

2015 március - április: 7.A, 7.C – drogellenes előadás – Czajlik Hilda (Pedagógiai és Pszichológiai Tanácsadó Központ) 

2015 április: 6.C – rendőrnő előadása, beszélgetés – bűnmegelőzés (a februári előadás folytatása),

7.B, 7.D – drogellenes előadás – Czajlik Hilda (Pedagógiai és Pszichológiai Tanácsadó Központ) 

7.C – prevenciós előadás a bántalmazásról  – Czajlik Hilda (Pedagógiai és Pszichológiai Tanácsadó Központ) 

2015 március – április: 04.22. a Föld napja – környezetvédelmi előadások, csapatversenyek, kvízek, projektek, fa- és bokorültetés, a versenyek kiértékelése,

2015  május: családi majális szervezése – közösségformáló rendezvény,

2015 május - június : a 7. évfolyam részére elsősegélynyújtó tanfolyam szervezése az egészségügyi iskola animátoraival 

 

Víz napja a Kodályban

 

A víz napjának megünneplését az 1992. évi Rio de Janeiro-i környezetvédelmi konferencián kezdeményezték először. Ennek hatására az ENSZ március 22-t a víz világnapjává nyilvánította, felhívva a kormányok, szervezetek és magánszemélyek figyelmét a víz fontos szerepére életünkben. Cél, hogy óvjuk, védjük környezetünket, s ezen belül a Föld vízkészletét.

A Kodály Zoltán Alapiskola ÖkoKommandójának tagjai március 25-én nagyszabású rendezvénysorozatot szerveztek a diákoknak.

A délelőtt folyamán valamennyi alsó és felső tagozatos diák élvezhette a vizes programokat. A reggel „vizes” poszterek kiállításával kezdődött, amelyeket az iskola felsős diákjai készítettek az ÖkoKommandó által meghirdetett poszterversenyre. Ezt követően a diákok érdekes előadásokon vettek részt.

A nap főbb témáit az ivóvizeink állapota és védelme adták. A felső tagozatosoknak Mits Ildikó, a Dunaszerdahelyi Vízművek munkatársa tartott kísérletekkel egybekötött bemutatót.

A diákok megvizsgálhatták az ivóvíz biológiai vízminőségi jellemzőit, megmérték a víz pH-értékét és keménységi fokát. Ezalatt a kisebbeket az ÖkoKommandósok szórakoztatták vizes játékokkal, kísérletekkel.

A rajzteremben pedig szebbnél szebb képek születtek, amelyek egy részét képzőművészeti pályázatra küldte el az iskola, a többi alkotás pedig az intézmény folyosóját díszíti.

E jeles nap alkalmából az iskola tanárai, alkalmazottai és a diákok is kék ruhában jelentek meg.
 

A TE HELYES VÁLASZTÁSOD

 

Az Európai Bizottság a „Bűnmegelőzés és bűnüldözés“ programjának keretén belül létrehozta a  „A TE HELYES VÁLASZTÁSOD“ elnevezésű projektet, amelynek a dunaszerdahelyi városi hivatal is teret adott. A projekt fő üzenete a drogfüggőség megelőzése, amely előadással és játékos foglalkozásokkal  kíván hatni a gyerekekre.  A program Dunaszerdahelyen február 23-a és március 9-e között valósult meg. A célközönséget Dunaszerdahely valamennyi alapiskolájának a 3. és 4. évfolyamos tanulói alkották.

Az előadás helyszíne egy interaktív műhely volt a járási rendőrkapitányság székházában. A főelőadó Mgr. Balogh Szabina, a preventív központ  specialistája volt. Munkáját két további munkaerő segítette. Az előadás tartalma három témára irányult, melyek az alkohol, a dohány és a marihuána voltak. A rendőrnő beszélt eme anyagok káros hatásairól, a függőség veszélyének kialakulásáról és a törvény által előírt lehetséges büntetésekről, miközben hangsúlyozta a 15 és 18 éves életkor meghatározó szerepét. 

Az előadás és az interaktív foglalkozások osztályonként egyórásak voltak.  Ez az egy óra nem minden alkalommal bizonyult elégnek, merthogy közben a gyerekek is hozzászólhattak a témához, kérdéseket tehettek fel. És valóban, rengeteg mondandójuk adódott, merthogy bátran megosztották véleményüket, beszéltek a saját környezetükből szerzett tapasztalataikról.  Mindez bizonyítja, hogy a felvetett téma nagyon is időszerű. A drogok jelen vannak és a gyerekeket is  foglalkoztatják.
 

A Föld 12 globális problémája

 

A Vámbéry Ármin alapiskola diákjai a tematikus hónap keretében a Föld 12 globális problémáját iskolai és iskolán kívüli helyszíneken, változatos tevékenységtípusok és sokszínű módszertani eszközök segítségével dolgozták fel. A környezetvédelmi programba az alábbi tantárgyakon kapcsolódtak be: biológia, geográfia, munka világa, technika, német nyelv és angol nyelv.

Miután a tanórákon a tanulók megismerkedtek a környezeti problémákkal, csoportokban vállalkoztak azok feldolgozására. Az általuk készített plakátok témái az egész világot sújtó ökológiai problémák voltak. A diákok azt is bemutatták, hogyan lehet ezeket a problémákat megelőzni.

A tanulók plakátjaikat paravánokra tűzték, amelyeket az iskola díszcsarnokában helyeztek el.  A kiállítást az iskolába látogatók, a szülők és a többi diákok is megtekinthették. Az 5. évfolyam diákjai újrahasznosítottak. Hulladékokat felhasználva (wc-papír guriga, rongy, papír- és műanyaghulladék, karton...) tájtípusokat készítettek a technika órán.

 

A kiállítás célja:

    figyelemfelkeltés a környezetvédelem fontosságára

    környezettudatos életmódra nevelés

    tanulók természethez, vízhez, az egészséges életmódhoz és embertársi elfogadáshoz történő pozitív hozzáállásának és felelősség-érzetének továbbfejlesztése

    a környezettudatos magatartás, a környezetért felelős életvitel elősegítése

    környezet védelme, továbbá minőséges életkörülmények fenntartása a következő nemzedékek számára

    vízgazdálkodás lehetőségeinek megismerése

    kommunikációs képességek fejlesztése

    közösségi érzés fejlesztése

    megismerni a környezetszennyezés és az életminőség-rombolás megelőzésének módjait

    a szelektív hulladékgyűjtés módjainak megismerése, újrahasznosítás

    felhívni a figyelmet arra, mit tehetnek a fiatalok környezetük védelméért

 

Projekt értékelése:

A tanulók aktív résztvevői voltak a programoknak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a diákok a feladataikat megértették, megoldották, a plakátokat és a modelleket képességeiknek megfelelően elkészítették és bemutatták. A szaktárgyi órákon érdemjegyet is kaptak a munkájukra.

A  visszajelzésekből egyértelmű, hogy a tanulóknak e sokszínű foglalkozásokon szerzett tudása elmélyültebb és eredményesebb, mint a hagyományos tanórák keretein belüli. Valójában saját maguk gyűjtötték be az információt, önállóan szereztek ismereteket és maguk jutottak el az ok-okozati összefüggésekhez. 

 

A tematikus hónap koordinátorai: György Judit és Kitanovics Beáta voltak.
 

Április 22. Föld Világnapja - így ünnepelték a Vámbéry alapiskolában

 

A 7. és a 8. évfolyam vállalkozó szellemű csapatai levelezős formában válaszoltak azokra a kérdésekre, amelyek Földünk legégetőbb, megoldásra váró világméretű problémáiról szóltak. A diákok több napig dolgozhattak. A szoros versenyben a 7. B osztályos Szabó Emma, Pápay Anna és Győry Virág (A.V.E. csapat) fogalmazta meg legpontosabban a válaszokat. Mindössze 2 ponttal lemaradva gyönyörű munkát végeztek a 7. A osztály tanuló is: Méhes Rebeka Linda, Nagy Antónia és Mészáros Ágnes Anna. A 3. helyezést a Márkerek csapata érte el: Markolt Zsóka, Farkas Lilla Noémi, Csicsai Flóra.

A győztes csapatok a tárgyi ajándék mellett a Föld napja alkalmából részt vettek a „Vámbéry tanösvény és fűszerkert” első fáinak, bokrainak kiültetésében. A tanösvény Csallóköz tipikus fafajtáit hivatott bemutatni. A Föld Világnapján 3 fa került a rendeltetési helyére: egy fűzfa, enyves éger és egy tölgyfa, továbbá olyan fűszernövényeket helyeztek a földbe a tanulók, amelyeknek egészségünkre jótékony hatásai igazoltak. 

A tanösvény kialakításával az iskola tanulóinak célja felhívni a figyelmet a környezet tisztaságának megőrzésére. Bízunk benne, hogy a „Vámbéry tanösvény és fűszerkert“ a következő években további növényekkel fog bővülni, hiszen, ami ajándék a Földnek, ajándék az egészségünknek.“

„Bomlik, nem bomlik“címmel tanulói kiselőadást tartottak a Sajó Környezetvédelmi Verseny győztesei – a Vámbéry Ármin alapiskola diákjai: Pongrácz Emma (9.C osztály tanulója), Szabó Emma és Pintes Orsolya (7.B osztály tanulói). Előadásukban megoldásokat kerestek arra a súlyos globális ökológiai problémára, amit a műanyaghulladék jelent.

 

Mozgásterápia a Vámbéry Ármin alapiskolában

A Dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskolában  a 2014/2015-ös tanévben is a mindennapok részét alkották a komplex mozgásterápiás gyakorlatsorok. 

A gyakorlatokat a pedagógusok rendszeresen beiktatták a tanítási óráktól függően. Voltak napok, amikor a tanulók korábban érkeztek az iskolába, hogy részt vegyenek a mozgásterápián. A pedagógusok általában négyhetente tanították be az új mozgáselemeket, attól függően, hogy a gyerekek milyen szinten sajátították el az előző hetek fejlesztő gyakorlatait. A tanulók érezték a mozgás jótékony hatását. Gyakran az írásbeli felmérők előtt is elvégezték a gyakorlatokat, mert a diákok azt tapasztalták, hogy a mozgásterápia után könnyebben megy a gondolkodás is. 

A mozgásterápia jótékony hatással van a tanulók magatartására és tanórai teljesítményükre.  

 

Számos területen sikerült pozitív eredményeket elérni: 

- Az olvasásproblémával küzdő tanulóknál javult az olvasás készsége, csökkent a hibák száma, minimalizálódott a „félreolvasás”. Több tanulónál a szövegértés is sokat fejlődött, valamint a memorizálás terén is pozitív változásokat lehet tapasztalni. 

- Az írásproblémával küzdő tanulóknál csökkent a helyesírási hibák száma. A dyslexiás tanulók jobban odafigyelnek az ékezetek és írásjelek alkalmazására, mivel magukat ellenőrizve észreveszik a hiányosságokat és pótolják. Sokaknál olvashatóbbá, rendezettebbé vált az írás külalakja is. 

- A figyelemzavarral küszködő gyermekeknél nő a koncentráló képesség, valamint megtanulják kontrolálni aktív impulzusaikat.

- A mozgásfejlődésükben elmaradt gyerekeknél hasznos a kitartást igénylő erőfeszítés. A vékony gyerekeknél ezek a mozgások megerősítik az izomzatot, az egyensúlyrendszert pontosítják, szabályozzák a testtartást, és összehangolják az érzékszervek működését.

A mozgásfejlesztést az oktatók addig folytatják, amíg a gyermek eléri a korának megfelelő mozgásfejlettségi szintet, utoléri társait. A foglalkozások alatt a gyerekek jól érzik magukat, felszabadultabbak, örülnek a mozgásnak.  

A megelőzés városa A megelőzés városa A megelőzés városa A megelőzés városa

 

Súťaž o histórii mesta vyhralo družstvo ZŠ Gyulu Szabóa 

 

Rad podujatí Dní sv. Juraja sa začal súťažou o histórii mesta pod názvom Moje mesto, Dunajská Streda. Vo Vermesovej vile svoje miestopisné vedomosti prezentovali 3–4-členné tímy. Najlepšie výsledky dosiahlo družstvo Pamätníci zo ZŠ Gy. Szabóa (Rebeka Vajda, Dávid Mazács, Gábor Varga, Krisztina Cződör, pripravujúca učiteľka Friderika Nagy). Druhé miesto získalo družstvo Primavera zo ZŠ Á. Vámbéryho, 3. miesto patrilo ďalšiemu celku ZŠ Á. Vámbéryho, ktorý sa volá Lóránt a jeho anjeli. Hlavným organizátorom súťaže bol ochranársky spolok mesta Csallóköz-Szerdahely Kaszinó 1860. 

A megelőzés városa

 

Az egészségügyi középiskola és a városi hivatal közös projektet valósított meg az idősek otthonában

Életet az éveknek címmel közös projektet valósított meg a Dunaszerdahelyi Egészségügyi Középiskola és a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal. A diákok egy csoportja szakoktatóik vezetésével előadásokat tartott a testmozgás fontosságáról, majd "megtornáztatták“ a városi idősek otthona lakóit. Az ágyhoz kötött betegeknek megmasszírozták a fekvéstől merev izmaikat. A fiatalok változatosságot és felfrissülést vittek az idősek életébe, szakmai tapasztalatokban és emberi érzésekben bővelkedő két napot töltöttek el velük a városi önkormányzat intézményében.