Hulladékgazdálkodás Dunaszerdahelyen: de kinek a szemete?

Hírek a városból

Dunaszerdahelyen a hulladékgazdálkodás az egyik legnagyobb költségtétel, amelyet a város és lakói közösen viselnek. Az utóbbi években folyamatosan növekvő hulladékmennyiség és a szemétszállítási díjak emelkedése miatt egyre kevesebben fizetnek egyre többet – miközben sokan egyáltalán nem járulnak hozzá a rendszer fenntartásához.

A cél világos: kevesen fizessünk sokat, ne kevesen sokat! Ehhez azonban szükséges a bejelentett lakosok számának növelése és a hulladékturizmus megfékezése.

Összhulladék-mennyiség: egyre több, egyre drágább

2023-ban Dunaszerdahelyen 15 301,9 tonna hulladék keletkezett, míg 2024-ben már 16 200 tonna. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt közel 900 tonnával több szeméttel kellett megbirkózni. A kérdés az: ezt tényleg csak a bejelentett lakosok termelték?

celkove mnozstvo opdadu 2024

Hulladékturizmus: a dunaszerdahelyiek fizetnek mások helyett

A városba érkező szemét egy része nem is a helyi lakosoktól származik. A környező településekről sokan Dunaszerdahelyen helyezik el a hulladékukat, mivel nálunk több gyűjtőpont és nagyobb kapacitás áll rendelkezésre. Ez azonban igazságtalan teher a helyi lakosok számára, hiszen ők fizetik meg mások szemétszállítási költségeit is.

A város ennek megfékezésére már tett lépéseket: süllyesztett hulladéktárolókkal, térfigyelő kamerák telepítésével, a gyűjtőudvar üzemeltetésével, a szelektív gyűjtés arányának növelésével.

Nem bejelentett lakosok: sokan élnek itt, de nem fizetnek

A probléma másik része, hogy sokan élnek Dunaszerdahelyen anélkül, hogy állandó lakcímet létesítenének. Ez azt jelenti, hogy ők használják ugyan a szolgáltatásokat, de nem járulnak hozzá a költségekhez.

A hulladékdíjat a hivatalosan bejelentett lakosok száma alapján állapítjuk meg. Ha többen állandó  lakcímmel rendelkező lakos lenne, akkor a díj sokkal igazságosabban oszlana meg, és nem kellene a mostani bejelentett lakosoknak aránytalanul sokat fizetniük.

Szelektív hulladékgyűjtés: javuló tendencia, de még van hová fejlődni

Dunaszerdahely szelektív hulladékgyűjtési aránya javult: 2023-ban 42,95%, 2024-ben pedig 46,93% lett. Ez részben a földalatti kukák bevezetésének és a konyhai hulladék külön gyűjtésének köszönhető.

miera separovaneho zberu odpadu v dunstrede

A legnagyobb növekedést az alábbi hulladéktípusok mutatták:

  • Konyhai hulladék: 2023-ban 75,3 tonna, 2024-ben 532,0 tonna
  • Műanyag és fém csomagolás: 2023-ban 176,5 tonna, 2024-ben 230,6 tonna
  • Üveghulladék: 2023-ban 227,8 tonna, 2024-ben 246,8 tonna
odpad2024stat

Rengeteg élelmiszer kerül a kukába

A városban keletkező konyhai hulladék mennyisége is kiugró: 2023-ban 75,3 tonna, 2024-ben pedig 532,0 tonna gyűlt össze. Ez azt jelenti, hogy átlagosan 24 kg/fő/év konyhai hulladék keletkezik. Ez nemcsak a pazarlás miatt aggasztó, hanem azt is jelzi, hogy valójában többen élnek a városban, mint amennyien be vannak jelentkezve.

kuchynsky

Hulladékkezelési költségek és a fizetők aránya

A hulladékkezelés költsége évente emelkedik, és ennek nagy részét a városnak kell állnia. A probléma az, hogy ezt a költséget csak a bejelentett lakosok fizetik, míg sokan „potyautasként” élvezik a szolgáltatásokat.

Miért fizetünk egyre többet? Mert nő a hulladék mennyisége. Extra költségeket jelentenek az illegális hulladéklerakatok felszámolása. Sokan nem fizetnek és a környező településekről is hozzánk hordják a szemetet.

Hogyan segíthetik a lakosok a rendszer javítását?

Ha valaki Dunaszerdahelyen él, de nincs bejelentve, tegye meg, hogy igazságosabban oszoljanak meg a költségek.

Minél több hulladékot válogatunk szét, annál alacsonyabb a feldolgozási költség.

Tudatos vásárlással és élelmiszertárolással jelentősen csökkenthető a kidobott étel mennyisége.

Mindemellett, ha valaki szabálytalanul helyez ki hulladékot, azt a Városi Rendőrségen keresztül lehet jelezni (0-24 órában, ingyenesen hívható 159-es telefonszámon).

A város jövőbeli tervei a hulladékgazdálkodás fejlesztésére

Dunaszerdahely városa folyamatosan dolgozik a hulladékgazdálkodás hatékonyságának növelésén és a lakosság terheinek igazságosabb elosztásán. Az önkormányzat az elkövetkező időszakban hét új helyszínen alakít ki süllyesztett hulladékgyűjtő pontokat, amelyek jelentős előnyökkel járnak a hagyományos gyűjtőedényekhez képest. Ezek nagyobb kapacitást biztosítanak, csökkentik a gyűjtőpontok zsúfoltságát, és jelentősen javítják a közterületek rendezettségét. A föld alatti tárolásnak köszönhetően kevesebb kellemetlen szag keletkezik, és a szemét nem szóródik szét. A szelektív hulladékgyűjtés hatékonysága is növekszik, mivel a lakosok számára egyértelműbbé és könnyebben elérhetővé válnak ezek az új rendszerek.

A fejlesztés célja, hogy a dunaszerdahelyiek modern, fenntartható és jól működő hulladékgyűjtő rendszert használhassanak, amely hosszú távon hozzájárul a környezettudatos szemlélet erősítéséhez.

Fizessünk sokan keveset, ne kevesen sokat!

A város célja, hogy igazságosabb rendszert alakítson ki, ahol mindenki hozzájárul a hulladékgazdálkodás költségeihez, nemcsak egy szűkebb kör. Ehhez elengedhetetlen, hogy minél többen rendelkezzenek állandó lakcímmel, és hogy a hulladékkezelési rendszerbe csak azok kerüljenek be, akik valóban Dunaszerdahelyen élnek.

Ha további információra van szüksége, látogasson el a város hivatalos honlapjára: https://dunstreda.sk/hu/hulladekgazdalkodas-0