Odpadové hospodárstvo v Dunajskej Strede: čí je to odpad?

Mestské správy

Odpadové hospodárstvo v Dunajskej Strede predstavuje jednu z najväčších výdavkových položiek, ktorú spoločne znášajú mesto a jeho obyvatelia. V posledných rokoch neustále rastúce množstvo odpadu a zvyšovanie poplatkov za jeho zvoz spôsobujú, že stále menej ľudí platí stále viac – pričom mnohí vôbec neprispievajú na udržiavanie systému.

Cieľ je jasný: aby neplatilo málo ľudí veľa, ale veľa ľudí menej! K tomu je však nevyhnutné zvýšiť počet prihlásených obyvateľov a obmedziť „odpadový turizmus“.

Celkové množstvo odpadu: čoraz viac, čoraz drahšie

V roku 2023 vzniklo v Dunajskej Strede 15 301,9 ton odpadu, zatiaľ čo v roku 2024 už 16 200,3 ton. To znamená, že za rok pribudlo takmer o 900 ton odpadu viac. Otázkou zostáva: vyprodukovali tento odpad skutočne iba prihlásení obyvatelia?

celkove mnozstvo opdadu 2024

Odpadový turizmus: obyvatelia Dunajskej Stredy platia za iných

Časť odpadu v meste nepochádza ani od miestnych obyvateľov. Mnohí z okolitých obcí sa rozhodnú vyhodiť svoj odpad v Dunajskej Strede, pretože tu existuje viac zberných miest a vyššia kapacita. To však predstavuje nespravodlivú záťaž pre miestnych obyvateľov, ktorí tak platia aj za odvoz odpadu iných.

Mesto už podniklo kroky na zastavenie tohto javu: zavedením podzemných odpadových kontajnerov, inštaláciou kamier, prevádzkou zberného dvora a zvyšovaním miery separácie odpadu.

Neprihlásení obyvatelia: mnohí tu žijú, ale neplatia

Druhým problémom je skutočnosť, že mnohí ľudia žijú v Dunajskej Strede bez trvalého pobytu. Znamená to, že využívajú služby, ale neprispievajú na ich financovanie.

Poplatky za odpad sa stanovujú na základe počtu oficiálne prihlásených obyvateľov. Ak by malo trvalý pobyt viac ľudí, poplatky by sa rozložili spravodlivejšie a terajší prihlásení obyvatelia by nemuseli platiť neprimerane vysoké sumy.

Separovaný zber odpadu: zlepšujúci sa trend, ale stále je čo zlepšovať

Miera separovaného zberu odpadu v Dunajskej Strede sa zlepšila: v roku 2023 dosiahla 42,95 % a v roku 2024 už 46,93 %. Tento pozitívny trend je čiastočne výsledkom zavedenia podzemných kontajnerov a samostatného zberu kuchynského odpadu.

miera separovaneho zberu odpadu v dunstrede

Najväčší nárast zaznamenali nasledujúce druhy odpadu:

  • Kuchynský odpad: 2023 – 75,3 tony, 2024 – 532,0 tony
  • Plastové a kovové obaly: 2023 – 176,5 tony, 2024 – 230,6 tony
  • Sklenený odpad: 2023 – 227,8 tony, 2024 – 246,8 tony
odpad2024stat

Obrovské množstvo potravín končí v odpade

Množstvo kuchynského odpadu v meste je alarmujúce: v roku 2023 sa nazbieralo 75,3 tony, zatiaľ čo v roku 2024 už 532,0 tony. To znamená, že priemerne na osobu a rok pripadá 23 kg kuchynského odpadu. Tento údaj je nielen znepokojujúci z hľadiska plytvania, ale naznačuje aj to, že v meste žije viac ľudí, ako je oficiálne prihlásených.

Náklady na nakladanie s odpadom a počet platiacich

Náklady na odpadové hospodárstvo každoročne rastú a väčšinu týchto nákladov musí znášať mesto. Problém je, že tieto náklady pokrývajú iba prihlásení obyvatelia, zatiaľ čo mnohí „čierni pasažieri“ využívajú služby zadarmo.

kuchynsky

Prečo platíme stále viac? Pretože množstvo odpadu rastie. Extra náklady vznikajú pri odstraňovaní nelegálnych skládok. Mnohí neplatia a z okolitých obcí k nám vozia svoj odpad.

Ako môžu obyvatelia pomôcť zlepšiť systém?

Ak niekto žije v Dunajskej Strede bez trvalého pobytu, mal by si ho vybaviť, aby sa náklady rozdelili spravodlivejšie.

Čím viac odpadu vytriedime, tým nižšie sú náklady na jeho spracovanie.

Vedomejšie nakupovanie a správne skladovanie potravín môže výrazne znížiť množstvo vyhodeného jedla.

Okrem toho, ak niekto neoprávnene uloží odpad, je možné to nahlásiť cez Mestskú políciu (nonstop, bezplatne na telefónnom čísle 159).

Plány mesta na zlepšenie odpadového hospodárstva

Mesto Dunajská Streda neustále pracuje na zvyšovaní efektívnosti odpadového hospodárstva a spravodlivejšom rozdelení nákladov medzi obyvateľov. V najbližšom období plánuje samospráva vybudovať na siedmich nových miestach podzemné kontajnery na odpad, ktoré majú oproti tradičným zberným nádobám významné výhody. Poskytujú vyššiu kapacitu, znižujú preplnenosť zberných miest a výrazne zlepšujú poriadok na verejných priestranstvách. Vďaka podzemnému skladovaniu vzniká menej nepríjemných pachov a odpad sa menej rozptyľuje. Efektivita separovaného zberu odpadu sa tiež zvýši, keďže tieto nové systémy budú pre obyvateľov prehľadnejšie a ľahšie dostupné.

Cieľom rozvoja je umožniť obyvateľom Dunajskej Stredy využívať moderný, udržateľný a dobre fungujúci systém zberu odpadu, ktorý dlhodobo prispeje k posilneniu environmentálneho povedomia.

Nech platí veľa ľudí menej, nie málo ľudí veľa!

Cieľom mesta je vytvoriť spravodlivejší systém, v ktorom sa na nákladoch odpadového hospodárstva podieľajú všetci, nielen úzka skupina ľudí. Na to je nevyhnutné, aby čo najviac obyvateľov malo trvalý pobyt a aby do systému nakladania s odpadmi boli zahrnutí iba tí, ktorí v Dunajskej Strede skutočne žijú.

Ak potrebujete ďalšie informácie, navštívte oficiálnu webovú stránku mesta: https://dunstreda.sk/sk/odpadove-hospodarstvo