Szent György Napok és búcsú

Hírek a városból

Nagyszabású programsorozattal ünnepelték a Szent György Napokat Dunaszerdahelyen.

Szent György napja Dunaszerdahely védőszentjének ünnepe, a hagyományok szerint e jeles napon tartották régen a búcsút is. Ebben az évben a rendezvénnyel a szervezők egy kerek évfordulóról is megemlékeztek, ugyanis 160 évvel ezelőtt egyesült 4 városrész: Előtejed, Nemesszeg, Újfalu és Szerdahely Duna-Szerdahely néven.

A rendezvénysorozat részeként várostörténeti kiállítás nyílt a Kortárs Magyar Galériában, amely Dunaszerdahely több száz éves múltjába nyújt betekintést, és ahol többek között a nagyközönség elől eddig elzárt eredeti dokumentumok, használati tárgyak, történelmi, vallástörténeti érdekességek láthatók. Ugyanezen a helyszínen rendezték meg Az én városom, Dunaszerdahely című várostörténeti verseny döntőjét, amelyet a Szabó Gyula Alapiskola Gyémántok nevű csapata nyert meg.

A város lakóiért ünnepi szentmisét tartottak a Szent György-templomban, majd a hívek átvonultak Sikabony városrészbe, ahol Kiss Róbert püspöki helynök felszentelte a Mindenszentek Templomának új harangját, amelyet II. János Pál pápáról neveztek el.

A Szent György Napok ünnepi gálaműsorán jelentették be hivatalosan a Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1860 városvédő egylet újjáalakulását. A szervezet Dunaszerdahely történelmi, építészeti és kulturális értékeinek megőrzését tűzte ki célul. A kaszinó megalapította a Szent György-díjat, amelyet elsőként a korábban Dunaszerdahelyen működő Zsidó János, jelenleg féli esperes vehetett át a városi művelődési központban megrendezett gálaműsoron.

Az egyházi és a kulturális programok mellett a Szent György Napok a vidám családi szórakozásra is lehetőséget kínált. A városi szabadidőparkban gulyásfőző versenyt rendeztek, a műfüves pályán labdarúgótornát tartottak, a búcsúban többek között óvodások és iskolások léptek fel, valamint kirakodóvásár is volt. Az ötnapos programsorozat részeként Szent György-bált és első alkalommal Sikabonyi búcsúi bált is rendeztek.