Dni Sv. Juraja a hody

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Dni Sv. Juraja a hody

Dunajská Streda oslávila Dni Sv. Juraja veľkolepým radom podujatí.

Svätý Juraj je patrónom Dunajskej Stredy, v minulosti v tento významný deň sa konali aj hody mesta. Tento rok si organizátori s podujatím pripomenuli aj okrúhle výročie. Pred 160 rokmi sa usadlosti Előtejed, Nemesszeg, Újfalu a Szerdahely sa spojili v jednu obec Duna-Szerdahely. Súčasťou radu podujatí bola aj výstava z histórie mesta v Galérii súčasných maďarských umelcov, ktorá dáva nahliadnuť do niekoľko storočných dejín Dunajskej Stredy. Tamtiež usporiadali finále miestopisnej súťaže Moje mesto, Dunajská Streda, ktorú vyhralo družstvo ZŠ Gyulu Szabóa.

Za obyvateľov mesta slúžili svätú omšu v kostole Sv. Juraja. Následne sa konal sprievod do mestskej časti Malé Blahovo, kde biskupský vikár Róbert Kiss vysvätil nový zvon kostola Všetkých svätých, pomenovaný po pápežovi Jánovi Pavlovi II.

Na slávnostnom galavečeri Dní Sv. Juraja oficiálne ohlásili znovuzaloženie spolku na ochranu mesta Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1860. Cieľom spolku je ochrana historických, architektonických a kultúrnych hodnôt mesta. Kasíno založilo Cenu Sv. Juraja, ktorú na galavečeri v MsKS ako prvý prevzal dekan z Tomášova János Zsidó, v minulosti pôsobiaci v Dunajskej Strede.

Okrem cirkevných a kultúrnych programov Dni Sv. Juraja ponúkali aj možnosť rodinnej zábavy. V mestskom parku voľného času organizovali súťaž vo varení guláša, na ihrisku s umelou trávou usporiadali futbalový turnaj. V programe hodov vystúpili medzi inými aj škôlkari a školáci. Nechýbal ani predajný trh. Záverom 5-dňového programu sa konal aj ples Sv. Juraja a prvý hodový ples v Malom Blahove.