22. septembra bude Hlavná ulica patriť bicyklom

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
22. septembra bude Hlavná ulica patriť bicyklom

V stredu 22. septembra sa mesto Dunajská Streda už po druhýkrát zapojí do medzinárodnej akcie Európsky týždeň mobility. V tento deň bude Hlavná ulica, cez ktorú počas pracovných dní prejde denne priemerne až 20 tisíc motorových vozidiel, bez automobilovej dopravy. Na našom kontinente sa táto akcia každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra. V Dunajskej Strede sa k nej pripojíme v posledný deň podujatia.

V centre pozornosti ekologická doprava

 Podujatie má obyvateľom ukázať alternatívne formy dopravy, a je zamerané na uprednostňovanie ekologických riešení. Práve tento deň organizuje Mestský úrad akciu, v rámci ktorej od 9-tej do 15-tej hodiny bude na istom úseku Hlavnej ulice v centre mesta vylúčená automobilová doprava. Vozovka v centre mesta bude počas piatich hodín patriť bicyklom a cyklistom.

Podujatie slávnostne otvoria pri Mestskom kultúrnom stredisku Benedeka Csaplára o 10-tej hodine. Už o hodinu skôr sa však môžu zvedavci prejsť bicyklom po Hlavnej ulici. Usporiadaním Dňa bez áut chce vedenie mesta upriamiť pozornosť občanov na dôležitosť ekologickej dopravy, preto primátor mesta Zoltán Hájos srdečne pozýva záujemcov, aby sa zapojili do tejto akcie.

Novinkou bude autobus na elektrický pohon

Pre zvedavcov pripravia aj pútavý a užitočný sprievodný program, a to nielen pre dospelých a školákov, ale aj pre najmenších. Hlavnou cieľovou skupinou budú práve najmenší obyvatelia nášho mesta. Bude pre nich pripravený  pestrý program, vedomostné súťaže, interaktívny a ekologický program, ako aj možnosť fotografovania v sedle jedinečných druhov bicyklov. Na Hlavnej ulici budú zriadené stánky na propagáciu najrozmanitejších druhov bicyklov, počnúc bicyklami na elektrický pohon až po dvojkolesových tátošov s vodíkovým pohonom. Novinkou bude autobubus novej generácie na elektrický pohon, ktorý si môžu záujemcovia aj vyskúšať.

Podujatie organizuje mestská samospráva v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia, ktorá spadá pod Ministerstvo životného prostredia. Tohoročná akcia sa bude niesť v duchu hesla „Bezpečne a zdravo ekologickou dopravou“. Organizátori žiadajú účastníkov, aby dodržiavali protipandemické hygienické opatrenia.

Počas siedmych dní bude aj mestský autobus zadarmo

Mestská samospráva podporuje ekologickejšiu dopravu, preto rozhodla o tom, že od 16. do 22. septembra bude cestovanie mestským autobusom bezplatné. Dôležitá informácia pre cestujúcich: zastávka autobusu pri radnici bude dočasne premiestnená, a nástupište bude na úseku Hlavnej cesty za kruhovým objazdom smerom na Komárno. (pve)