37. Žitnoostrovský jarmok–novinky a prekvapenia

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Tradičný Žitnoostrovský jarmok tento rok usporiadajú v  Dunajskej Strede od  21. do 24. septembra už po tridsiaty siedmy krát. Jarmok každoročne organizuje Mestská samospráva Dunajskej Stredy v mestskom parku oddychu, teraz však na podstatne väčšom teritóriu. Štvordňový jarmok podľa očakávaní navštívi zrejme päťdesiattisíc návštevníkov. 

Organizátori pripravili rôzne novinky a prekvapenia pre záujemcov. Po prvýkrát sa predstaví na jarmoku Priemyselná komora z  Peštianskej župy a takisto bude mať premiéru v našich končinách neznámy druh športu, petanque, ktorý sa nám predstaví v rámci medzinárodnej súťaže. Pre najmenších bude zriadení samostatný detský stan, a pre remeselníkov postavia dva megastany. A čo je každoročne samozrejmosťou: okrem večerných koncertov návštevníkov čakajú rôzne atrakcie a ešte bohatší sortiment rôznych miestnych špecialít a kvalitných vín gazdov regiónu, ale aj z Maďarska. Aby sa predišlo tlačenici, tento septembrový víkend sa nebude hrať na futbalovom štadióne DAC-u.

Riaditeľ jarmoku a vedúci finančného odboru na mestskom úrade v Dunajskej Strede Zoltán Pápay informoval o tom, že pribudne významný priestor pri futbalovom štadióne, nakoľko majiteľ klubu ponúkol organizátorom aj vydláždenú plochu. Na tomto teritóriu môžu otvoriť ďalšiu uličku, tu umiestnia dva megastany pre remeselníkov a malovýrobcov regiónu.  Oproti umiestnia stany Priemyselnej komory z Peštianskej župy, ktorá predstaví svoje produkty v  15-ich stanoch. Popri nich bude detský stan v interaktívnym programom.

Zo strany Priemyselnej komory Peštianskej župy prišla iniciatíva aj na usporiadanie medzinárodných pretekov v petanque, pretože jarmok je vhodnou udalosťou na popularizáciu tohto neznámeho športu. Maďarskí hostia zabezpečia medzinárodnú účasť a finančne takisto prispejú na usporiadanie tejto súťaže.

Ani tento rok nebudú chýbať každý večer obľúbené megakoncerty, ktoré sú naďalej bezplatné. Organizátori  aj teraz kládli dôraz pri výbere programu na kvalitu a  príťažlivosť produkcií. Zárukou budú zvučné mená a hviezdy kultúrneho neba, medzi nimi Magdi Rúzsa, formácia Halott Pénz, Miklós Fenyő, skupiny TNT, Republic a  P. Mobil. Okrem nich sa predstavia obecenstvu aj zvučné mená regiónu, jednak sólisti a folklórne skupiny, ale aj amatérske formácie rockovej a  populárnej hudby. 

Do centra pozornosti sa dostáva aj bezpečnosť obecenstva, predovšetkým počas večerných koncertov, kedy okolo pódia sa nahromadí až 10 tisíc návštevníkov. Preto pri javisku bude zriadená nová vydláždená ulička, ktorá môže poslúžiť v  mimoriadnom prípade aj ako úniková cesta, alebo po koncertoch na bezpečné a  komfortné opustenie priestoru. V  blízkosti javiska aj tento rok umiestnia megaobrazovky, ktoré sa veľmi osvedčili.

V  blízkosti javiska budú k dispozícii stánky predajcov jedál, zabíjačkových a rybacích špecialít, hlavne halászlé, ale nebude chýbať ani jelení perkelt. Ulička kvalitných vín sa nachádza vedľa týchto stanov a  návštevníci si môžu ochutnať nielen najlepšie vína z vinárstiev regiónu, ale aj zo známych maďarských pivníc.

Z  družobných miest Dunajskej Stredy očakávajú príchod delegácií, ale ich skupiny na jarmoku nevystúpia, nakoľko sa predstavili už v apríli na Dňoch Sv. Juraja. Všetko je dané, aby sa tohoročný jarmok vydaril a organizátori veria, že aj počasie im bude priať.