Bohaté programy na III. Žitnoostrovskom galope

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

V Dunajskej Strede v priestoroch maloblahovského letiska sa už 24. júna odštartujú rozbehy Žitnoostrovského galopu, ktoré sa tu organizujú už po tretíkrát. Na rozdiel od predošlých dvoch ročníkov tento rok bude program podujatia dvojdňový s večerným kultúrnym programom už 23. júna.

 

Z doterajších nominácií je jasné, že medzi štartujúcimi sú nielen známi jazdci z predošlých ročníkov, ale aj nováčikovia, ktorí sa dunajskostredskému publiku predstavia po prvýkrát. Aj tento víkend môžeme opäť fandiť jazdcom z obcí Šamorín, Nové Zámky, Horné Saliby, Nesvady, Jelka a Nýrovce, ktorých cieľom je prebojovať sa do pretekov Národného galopu, ktoré sa konajú v septembri v Budapešti. V Dunajskej Strede budú mať premiéru jazdci reprezentujúce obce Rimavská Sobota, Žihárec a Tomášikovo. Samozrejme, nebude chýbať na domácej pôde ani jazdec za hostiteľskú Dunajskú Stredu, ktorý so zelenou kartou bude istým účastníkom finálových dostihov v Budapešti na Námestí Hrdinov.

 

Neodmysliteľnou súčasťou Žitnoostrovského galopu je aj slovenský rozbeh, v ktorom sa tento rok predstavia jazdci obcí Vydrany a Podunajské Biskupice. Do budapeštianskych finálových pretekov sa prebojujú jazdci, ktorí sa v Dunajskej Strede umiestnia na prvých troch miestach a jazdec za domácich usporiadateľov so zelenou kartou. Do budapeštianskych pretekov Národného galopu sa kvalifikuje aj víťaž slovenského rozbehu v Dunajskej Strede. Nakoľko rok 2017 je aj rokom Svätého Ladislava, tohoročné konské dostihy sa konajú v znamení tohto jubilea. Víťaz Žitnoostrovského galopu okrem peňažnej odmeny obdrží aj ozdobnú šabľu.

 

Žitnoostrovský galop je viac než obyčajné konské dostihy. Organizátori podujatia totiž pripravili vznešený program s ozajstnými hodnotami a kultúrnymi perličkami, s dôrazom na tradície. Popri mnohých konských programoch a atrakciách si nájdu vhodnú zábavu nielen rodiny s deťmi, ale aj seniori. V rámci konských atrakcií sa predstavia aj majstri jazdeckého lukostrelectva a oživia sa aj bojové scény bratislavskej bitky spred 1110 rokov. Deti si môžu pohľadkať domáce zvieratá, jazdiť na koni a pripravené sú pre nich aj rôzne príťažlivé a veselé programy. So svojimi výrobkami sa predstavia aj remeselníci regiónu, záujemcovia si môžu vyskúšať rôzne ľudové remeslá.

23. júna je na programe ozajstné prekvapenie: od 19.30 na pódiu zaznejú obľúbené šlágre svetoznámej a nesmrteľnej operety Imre Kálmána Čardášová princezná za hudobného doprovodu symfonického orchestra. Samotné dostihy sa konajú 24. júna, rozbehy budú odštartované na obed, finálový beh bude o 17-tej hod. následne je naplánované slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie cien.

Obce Nesvady a Vydrany sa nepredstavia len v jazdeckej súťaži, ale aj na pódiu so svojimi folklórnymi skupinami. Obecenstvu sa predstaví aj domáca formácia Golddies, takisto aj rockový spevák Péter Kiripolszky, ktorý je autorom hymny Žitnoostrovského galopu, tá bude mať premiéru práve túto sobotu. Vystúpi aj spevák z Maďarska Emilio, ktorý je známy zo súťaže Veľké dueto, po ňom nasleduje od 21.00 koncert obľúbenej rockovej skupiny Edda.