Deň bez áut: 22. septembra Hlavná ulica bude patriť bicyklom

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Deň bez áut: 22. septembra Hlavná ulica bude patriť bicyklom

V utorok 22. septembra mesto Dunajská Streda sa po prvýkrát zapojí do medzinárodnej akcie Svetový deň bez áut. Akcia, ktorú nazývajú aj ako Deň mobility, upozorňuje na fakt, že ľudia sú denne vystavení hluku, dopravným zápcham a znečistenému ovzdušiu. Práve tento deň organizuje Mestský úrad podujatie, v rámci ktorej od 9-tej do 15-tej hodiny na istom úseku hlavnej ulice bude  vylúčená automobilová doprava. Súčasne priestor v centre mesta bude patriť bicyklom a cyklistom, kde inokedy cez deň v priemere prejde viac ako 20 tisíc áut.

Usporiadaním Dňa bez áut vedenie mesta chce upriamiť pozornosť občanov  na dôležitosť ekologickej dopravy, preto pripravili aj pútavé a užitočné sprievodné programy nielen pre dospelých a školákov, ale aj pre najmenších. Podujatie slávnostne otvoria pred MsKS B. Csaplára o 10-tej hodine, ale už o hodinu skôr sa zvedavci môžu prejsť bicyklom po Hlavnej ulici.  Organizátori žiadajú účastníkov, aby dodržiavali protipandemické hygienické opatrenia a aby nasadli rúška.

Dopravné obmedzenia a zákaz parkovania

Technické oddelenie Mestského úradu v Dunajskej Strede upozorňuje na pripravované dopravné obmedzenia a zákaz parkovania, a zároveň žiada o pochopenia a trpezlivosť priľahlé obchody, úrady ako i občanov. Nižšie informujeme o zmenách, ku ktorým dôjde 22. septembra od 9.00 do 15.00 hodiny na Hlavnej ulici.

Hlavná ulica bude v uvedenom čase uzavretá od Námestia Sv. Štefana až po Dunajskú ulicu, na druhej strane až po ulicu Biskupa Kondého, súčasne tu budú vyznačené obchádzky a bude platiť  aj zákaz parkovania.

Doprava prichádzajúca z Bratislavskej a Veľkoblahovskej cesty bude odklonená pri MsKS smerom na Námestie Sv. Štefana a ulicu Štefánika. Na Hlavnú ulicu vjazd bude možný len cez ulicu Biskupa Kondého a naspäť takisto po tejto trase.

Na Hlavnú ulicu vjazd bude zakázaný z ulíc Sládkovičova, Ružová a Bacsáková. V týchto troch uliciach doprava bude prechodne dvojsmerná od 9.00 do 15.000 , a to tým spôsobom, že na konci ulíc pri Hlavnej ulici sa autá môžu otočiť. Preto v týchto uliciach bude platiť zákaz parkovania počas týchto šiestich hodín. Parkovisko za kultúrnym strediskom bude uzavreté, preto kto tu pred deviatou hodinou zaparkuje svoje auto, môže  ho vyzdvihnúť až po 15-tej hodine.

Zákaz parkovania bude platiť aj na uzatvorenom úseku Hlavnej ulice.

Stánky rôznych druhov bicyklov, súťaže a pestré programy

Po Hlavnej ulici budú zriadené stánky na propagáciu najrozmanitejších druhov bicyklov, počnúc bicyklami na elektrický pohon až po dvojkolesových tátošov s vodíkovým pohonom.

Usporiadajú aj vedomostné súťaže, budú interaktívne a ekologické programy, ako aj možnosť fotografovania v sedle jedinečných druhoch bicyklov. Predpoludním budú programy hlavne pre najmenších, popoludní chcú zaujať školskú mládež. Od 13-tej hodiny na javisku pred MsKS  vystúpia odchovanci speváčky Tünde Kevickej.

Počas piatich dní aj mestský autobus bude zadarmo

Mestská samospráva taktiež podporuje ekologickejšiu dopravu, preto rozhodla o tom, že od 21. do 25. septembra cestovanie mestským autobusom bude bezplatné. Dôležitá informácia pre cestujúcich: zastávka autobusu pri radnici bude dočasne premiestnená, a nástupište bude na úseku Hlavnej cesty za kruhovým objazdom. (pve)