Dunajská Streda je v obstarávaní najtransparentnejším menším mestom

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Dunajská Streda je v obstarávaní najtransparentnejším menším mestom

foto: Vince Rózsár

Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s českými expertmi po 2 rokoch opäť hodnotila, akým spôsobom zadávajú mestá a kraje verejné zákazky. Spomedzi malých miest skončila na prvom mieste Dunajská Streda - spolu s mestom Revúca.

Podľa správy Nadácie si Dunajská Streda v hodnotení polepšila o 10, kým Revúca o 20 miest.

Pri hodnotení posudzovali najmä to, či samosprávy súťažia o zákazky , či nerušia tendre, ako často sa opakujú rovnaké firmy a či pri verejnom obstarávaní neporušujú zákon. Výsledky Nadácia zverejnila na stránke www.zindex.sk.

Webová stránka zindex.sk sa pokúša čo najobjektívnejšie porovnať postupy miest a krajov pri nakladaní finančnými  prostriedkami získaných od daňových poplatníkov.

„Nehodnotíme len to, či samosprávy nakupujú podľa zákona, ale aj ich snahu dosiahnuť najlepšiu hodnotu za peniaze postupmi nad rámec zákona” - vysvetľuje riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Z veľkých miest skončila najlepšie Bratislava, ktorá bola naposledy tretia. Podľa analytikov z EconLabu svoju pozíciu zlepšila najmä vďaka využívaniu moderných postupov, ktoré zohľadňujú okrem ceny aj kvalitu.

Medzi malými mestami sa na najvyššej priečke ocitli Dunajská Streda a Revúca. Mesto Dunajská Streda poskočilo o 10 miest. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím ÚVO (Úrad pre verejné obstarávanie) našiel podstatne menej pochybení v jeho nákupoch. Zároveň súťažilo podstatne väčšiu časť nákupov a zvýšilo počet ponúk v jednotlivých zákazkách.

Hodnotenie Zindex sa snaží vyzdvihovať dobrú prax a verejným obstarávateľom dávať návod ako hospodáriť transparentnejšie a efektívnejšie.

 

Cookies