Dunajskostredská hudba na nádvorí v znamení reformácie

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

V tohtoročné leto obecenstvo opäť čakajú vynikajúce koncerty na nádvorí Mestského úradu v Dunajskej Strede. Radom hudobných koncertov pod názvom Dunajskostredská hudba na nádvorí si mestská samospráva pripomenie 500. výročie reformácie, ktoré v roku 1517 spustil Martin Luther. Podujatie ponúka v mesiaci júl štyri koncerty.

 

6. júla vystúpi Spevokol Zoltána Kodálya z Galanty, ktorý koncom mája v celoštátnej kvalifikačnej súťaži maďarských speváckych zborov na Slovensku dosiahol najvyšší stupeň. Spevokol vlani oslavoval 60. výročie svojho založenia, dirigentkou zboru je Mónika Józsa.

 

13. júla sa koná koncert mužského zboru sv. Efréma. Zbor vznikol v roku 2002, v posledných rokoch sa vypracoval medzi najvyhľadávanejšie vokálne skupiny Maďarska. Hlavným cieľom zboru je výskum, prezentácia a popularizácia vokálneho dedičstva byzantského kresťanstva, ďalej oboznámenie maďarského a európskeho obecenstva krásami a hodnotami byzantskej hudby.

 

20. júla sa obecenstvu predstaví kultúrna skupina obce Vydrany. Folklórny súbor kladie veľký dôraz na pestovanie maďarskej kultúry a maďarských tradícií. Tento rok v máji táto kultúrna skupina zastupovala   Hornú zem na 7. svetovom stretnutí Maďarov v Balatonlelle.

 

Rad koncertov uzavrie 27. júla spevácky zbor Lumen Christi Gospel z Maďarska. Zbor doteraz vydal 4 platne a vystúpil na mnohých miestach. Je považovaný za maďarského predstaviteľa "čiernej gospel hudby."

 

Všetky koncerty sa začínajú o 19.00.Vstup je bezplatný. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v sobášnej sieni MsÚ.