III. Žitnoostrovský galop vyhral jazdec obce Nesvady

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Dunajská Streda v dňoch 23.–24. júna bola tretíkrát hostiteľom Žitnoostrovského galopu, oficiálneho rozbehu Národného galopu v Budapešti. Na tohtoročnom podujatí malo svoje zastúpenie 11 obcí. Z toho deväť v rozjazdoch Žitnoostrovského galopu. Na štart sa postavili  Jelka, Žihárce, Tomášikovo, Nesvady, Šamorín, Nové Zámky, Nýrovce a jazdec Dunajskej Stredy ako hostiteľa.  
Jazdci Podunajských Biskupíc a Dlhej nad Váhom pretekali v medzinárodnej kvalifikačnej rozjazde Národného galopu. Víťazom kvalifikácie sa stal Anton Bogdáň z Dlhej nad Váhom, ktorý bude reprezentovať Slovensko v medzinárodných dostihoch Národného galopu.
Z napínavých rozjázd sa do finále napokon prebojovali Nesvady, Nové Zámky a Tomášikovo. Až do konca vyostrenú finálnu jazdu si obecenstvo doslova užilo, lebo o víťazovi III. Žitnoostrovského galopu sa rozhodlo až v cieľovej rovine. Najrýchlejším bol Ladislav Bobek z Nesvád na koni Timotei. Na druhom mieste dobehol Novozámčan René Tóth na koni Kamikadze, kým tretiu priečku obsadil nováčik Gergely Múcska vo farbách Tomášikova. Prvým trom jazdcom blahoželali primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos, predseda SMK József Menyhárt a podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi. Vítaz prevzal od zástupcu štátneho tajomníka Sekretariátu pre národnú politiku Maďarska Pétera Szilágyiho ozdobnú šabľu.         

Národný galop sa uskutoční 15.–17. septembra na Námestí hrdinov v Budapešti. Hornú zem budú reprezentovať Nesvady, Nové Zámky, Tomášikovo a držiteľ zelenej karty Dunajská Streda.

Návštevníci sa mohli tešiť aj na kultúrne programy a rôzne jazdecké atrakcie. Ukážku lukostreľby prezentoval historický lukostrelecký klub Fekete Sólyom z Marcelovej. Ďalej v podaní jazdeckého centra Bíró Kert a Argyl oživili historickú bitku pri Bratislave v roku 1110. Na podujatí odznela premiérovo hymna Žitnoostrovského galopu, ktorú zaspieval sám skladateľ a textár Péter Kiripolszky. Vystúpila aj hudobná skupina Golddies, spevák Emilio, vyvrcholením progamu bol večerný koncert skupiny EDDA.