Jubilejný 40. Žitnoostrovský jarmok bol slávnostne otvorený na obvyklom mieste, ale v obnovených priestoroch

Mestské správy

Žitnoostrovský jarmok otvorili v Dunajskej Strede už po štyridsiatykrát. Pre úplnosť treba dodať, že toto najmasovejšie kultúrne a gastronomické podujatie Žitného ostrova pre pandémiu Covid-19 teraz usporiadali po dvojročnej nútenej pauze. Organizátori jarmoku ostali verní k jarmočným tradíciám a jeho slávnostné otvorenie načasovali už na stredu.

Primátor mesta Zoltán Hájos otvoril 21. septembra jubilejný jarmok na tradičnom mieste, ale na úplne prestavanej ploche. Súčasná podoba zrekonštruovaného parku voľného času a oddychu zodpovedá požiadavkám modernej doby. Pribudlo aj nové detské ihrisko, tamojšia cesta dostala nový povrch a boli obnovené aj priľahlé športové ihriská. 

Primátor vo svojom slávnostnom príhovore si pripomenul začiatky  jarmoku v 80-tich rokoch, kedy stánky boli pridelené štátnym obchodom, roľníckym družstvám a štátnym majetkom, aby pohostili návštevníkov dobrotami a tovarmi. Prvé jarmoky boli akousi všeľudovou veselicou, čo sa v súčasnosti už vytratilo. V súčasnosti regionálny jarmok vzbudzuje pozornosť už aj za hranicami. Premenil sa na kultúrny a gastronomický festival. Preto je považovaný za dôležitú udalosť aj z hľadiska cestovného ruchu a nadviazania obchodných stykov. Dôležitým poslaním jarmoku je aj to, aby mladých oboznámil tradičnými remeslami, aby ponúkal príležitosť na prezentáciu a predaj ich výrobkov, a v neposlednom rade ponúka príležitosť na vystúpenia ľudových speváckych a tanečných súborov. Pre rodiny a príbuzných jarmok znamená aj vynikajúcu možnosť na priateľské stretnutia a posedenia.

Návštevníkov jarmoku pozdravil aj podpredseda Trnavskej župy József Berényi. Na slávnostné otvorenie jarmoku zavítal aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Maďarska na Slovensku Tibor Pető. Boli prítomní aj niektorí poslanci TTSK a predstavitelia z partnerských miest.

Na veľkom javisku sa do soboty striedajú hviezdy hudobného neba

Aj teraz sú v ponuke pre návštevníkov naozaj kvalitné a bezplatné programy, ktoré  garantujú vynikajúci kultúrny zážitok, ako aj zábavu. Programy sú tu každý deň odštartované o 13-tej hodine a trvajú až do neskorých večerných hodín. Na pódiu sa striedajú interpreti najrôznejších žánrov. Predstavia sa Ismerős Arcok, Ferenc Demjén so svojou kapelou, ďalej Big Man Band, Edda, Benkó Dixieland Band, Peter Šrámek, Andrea Szulák, Charlie, Follow the Flow, Bagossy Brothers Company, Kowalsky meg a Vega a DESmod.

Predajcovia ponúkajú svoje špeciality vo viac ako 100 stánkoch

Z jarmočnej ponuky ani tentokrát nechýba pestrý sortiment žitnoostrovských špecialít. Aj teraz tu nájdete uličku kvalitných vín a remeselníckych prác.

Ulica remeselníkov sa nachádza na novom mieste, vedľa novovybudovaného detského ihriska. Šikovní remeselníci nášho regiónu spolu s kolegami z družobných miest Székelyudvarhely a Gödöllő ponúkajú tu svoje jedinečné ručne vyrobené kvalitné produkty. Nájdete tu aj stánok a prezentáciu remeselníkov z Priemyselnej komory Peštianskej župy a mesta Érd.

Ulica vín sa nachádza na veľkom kruhovom okruhu trhoviska. Tu môžete ochutnať až 87 druhov kvalitných vín, ktoré doporučil  Európsky rád vínnych rytierov.  Celkovo sa tu predstaví 11 zahraničných a domácich producentov kvalitných vín.

Stan Csemadoku s možnosťou dedikácie

Od štvrtka do soboty Vám dedikujú svoje diela aj maďarskí spisovatelia v stánku Csemadoku. Akciu organizuje Spolok maďarských spisovateľov na Slovensku spolu s Mestským úradom v Dunajskej Strede.

Detský ostrov

Detský ostrov teraz je na novom mieste pri MOL Aréne. Čakáme sem predovšetkým rodiny s deťmi. Budú tu bábkarské predstavenia, koncerty pre detí, alebo sa môžu zapojiť do remeselníckej činnosti a do spoločenských hier.

Autobus Petőfiho

V znamení 200. výročia narodenia Sándora Petőfiho aj do Dunajskej Stredy dorazí na jarmok putovná výstava s touto tematikou na “palube” špeciálne upraveného autobusu. Medzi vystavenými exponátmi bude aj 10 veľmi unikátnych predmetov. Je to vynikajúca možnosť aj pre žiakov škôl, aby sa zoznámili so životnou dráhou a niektorými jedinečnými predmetmi v rámci jarmoku. Autobus je upravený ako múzeum na štyroch kolesách a záujemcov prijímajú vo štvrtok od 10-tej hodiny, potom aj v piatok od 13-tej hodiny na parkovisku MOL Arény.

Turistickým vláčikom na jarmok

Pre návštevníkov jarmoku bude k dispozícii aj turistický vláčik, ktorý ich dopraví na trhovisko bezplatne od 14-tej hodiny až do 22-tej hodiny. Nastúpiť sa dá na zastávke pri cintoríne na ulici Istvána Gyurcsóa. /pve/

(Foto: Attila Nagy)