Károly Szladits, bývalý právnik, dostal sochu v Dunajskej Strede

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Károly Szladits, bývalý právnik, dostal sochu v Dunajskej Strede

Mestská samospráva dala postaviť pamätnú sochu rodákovi z Dunajskej Stredy, bývalému právnikovi, členovi Maďarskej akadémie vied, Károlyovi Szladitsovi. Univerzitný profesor sa narodil pred 150 rokmi, takže rok 2021 bol na počesť profesora súkromného práva vyhlásený za pamätný rok Károlya Szladitsa. Právni zástupcovia Hornej Zeme a Maďarska si okrem odhalenia sochy uctili otca moderného maďarského súkromného práva 20. storočia aj odbornou konferenciou.

Sochu odhalili Judit Varga, ministerka spravodlivosti Maďarska a Zoltán Hájos, primátor Dunajskej Stredy. Ministerstvo spravodlivosti Maďarska finančne významne prispelo na postavenie sochy Károlya Szladitsa. Slávnostný príhovor pri odhalení sochy predniesla Judit Varga, ktorá verí, že budúce generácie právnikov budú toto miesto považovať za pútnické miesto, a každá generácia bude vedieť, ktorých duchovných velikánov by mala nasledovať.

Významný právnik minulého storočia má stále vplyv na právnu vedu. "Je preto dôležité, aby si obyvatelia Dunajskej Stredy zachovali spomienku na slávneho právnika. Zachovanie duchovnosti mesta môže viesť k posilneniu miestnej komunity" – zdôraznil primátor Dunajskej Stredy.

Postavenie sochy iniciovali a finančne podporili okrem Istvána Sándora, člena Maďarskej akadémie vied, ktorý stojí na čele Szladitsovho pamätného výboru, aj miestni právnici. Právnici vyjadrili svoju radosť, že zakladateľ maďarského súkromného práva dostal dôstojné uznanie. Sochu Károlya Szladitsa vytvoril sochár Ferenc Lebó z Győru. Na slávnostnom podujatí sa zúčastnila aj Anikó Lévai, právnička, manželka maďarského premiéra Viktora Orbána, ako aj významní predstavitelia právnickej komunity Hornej Zeme a Maďarska. Spomienková slávnosť bola zavŕšená vedeckou konferenciou.

Cookies