Maloblahovský kruhový objazd: mesto už vypísalo verejné obstarávanie

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Maloblahovský kruhový objazd: mesto už vypísalo verejné obstarávanie

Mesto Dunajská Streda už zahájila proces verejného obstarávania na realizáciu vybudovania kruhového objazdu v mestskej časti Malé Blahovo. Akonáhle sa tento proces ukončí, víťazný uchádzač sa môže pustiť do realizácie tejto už roky plánovanej investície v západnej časti mesta. Mestský úrad bude v dostatočnom časovom predstihu pred začatím stavebných prác informovať verejnosť o zmenách v organizovaní dopravy.

„Mnohé tohoročné investície boli vyňaté z rozpočtu po prepuknutí pandémie koronavírusu, ale projekt kruhového objazdu sme považovali za natoľko dôležitý, že sme ho ponechali a ideme ho teraz realizovať“ – uviedol primátor Zoltán Hájos. Ako dodal, niektoré prípravné práce už boli zahájené v blízkosti nadchádzajúcej okružnej križovatky. Bola už demontovaná časť oplotenia cintorína. Je to potrebné preto,  lebo pri objazde bude vybudovaná aj cyklotrasa ako i chodníky. Okoloidúci si už zrejme všimli, že bolo umiestnené nové stanovište pre smetné nádoby na rohu oproti cintorína. Sem budú premiestnené kontajnery, ktoré doteraz boli na rohu ciest Veľkoblahovská a Czibóková. Plány počítajú aj so zrušením 6 parkovacích miest, tie budú nahradené novými pri obytných domoch.

Realizáciu okružnej križovatky okrem pandémie zdržal aj nákup parcely od OMV

Projekt investičnej akcie bol hotový už v minulom roku, ale boli potrebné aj rokovania na získanie potrebnej parcely s rozlohou 225 štvorcových metrov od OMV, ktorá prevádzkuje tamojšiu čerpaciu stanicu. Aj  so Slovenským pozemkovým fondom prebehli rokovania o  nadobudnutí ďalšej parcely na účely výstavby objazdu. Navyše sa vysvitlo, že Slovenské plynárne musia preložiť niektoré plynové vedenia. Pre tieto problémy sa realizácia presunula na rok 2020. Nikto však netušil vtedy, že na jar príde ďalší problém v podobe koronakrízy. Aj rokovania s  OMV trvali dlhšie. Nákup predmetnej parcely mestskí poslanci schválili už pred rokom. Na tej sa nachádza jedna zo súčasných cestných komunikácií, ktorá nebola vo vlastníctve mesta. Napokon kúpno-predajná zmluva bola podpísaná cez leto, následne zmenu zaregistrovali aj v katastri. „Až po absolvovaní týchto úkonov sme mohli vypísať verejné obstarávanie na realizáciu okružnej križovatky“ – skonštatoval primátor.

Investíciu spoločne financuje mesto a župa

Novú okružnú križovatku v tejto mestskej časti, kde najmä v špičke sú obrovské zápchy, vyfinancuje mesto zo svojho rozpočtu a z dotácie Trnavskej župy. Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo sumu vo výške 458  000 eúr, z toho župa uhradí 250 tisíc eúr. /pve/