Mesto v rámci Dňa bez áut (22. septembra 2020) uzatvorí Hlavnú ulicu v meste

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Mesto v rámci Dňa bez áut (22. septembra 2020) uzatvorí Hlavnú ulicu v meste

Mesto Dunajská Streda sa zapojilo do kampane Európsky týždeň mobility, ktorú koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia, rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky na národnej úrovni. Európsky týždeň mobility v tomto roku bude od 16. septembra do 22. septembra 2020. #europskytyzdenmobility

 

            Témou ročníka 2020 je Čistejšia doprava pre všetkých! Táto téma odráža ambiciózne ciele uhlíkovo neutrálneho kontinentu do roku 2050. Jej cieľom je tiež zdôrazniť dôležitosť dostupnosti dopravy s nulovými emisiami a podporiť tento typ dopravy.

 

V tejto súvislosti sa samospráva mesta Dunajská Streda rozhodla ponúknuť cestovateľskej verejnosti mestskú verejnú dopravu od 21. septembra do 25. septembra zadarmo. Je pravda, že súčasné dva autobusy jazdia na naftu, avšak cieľom vedenia mesta Dunajská Streda je vymeniť súčasné dva klasické autobusy na nízkopodlažné autobusy s elektrickým pohonom, na kúpu ktorých očakáva vyhlásenie výzvy na podanie žiadosti o nenávratné finančné prostriedky z fondov Európskej únie.

 

            Mesto podporuje cyklodopravu, preto odštartovalo projekt vybudovania cyklociest. Prvú etapu vybudovania cyklocesty v dĺžke 1,7 km na Hlavnej ulici mesto dokončilo v roku 2018 Na vybudovanie ďalšej cyklocesty v dĺžke 2,3 km na Jesenského ulici a Bratislavskej ceste mesto využilo fondy z Európskej únie vo výške 192.888,- Eur, vrátane vybudovania dvoch krytých stojanov na bicykle.

 

            Mesto Dunajská Streda tiež podporuje elektromobilitu na území mesta. Aj v tejto súvislosti prijatím všeobecne záväzného nariadenia mesto stanovilo pre nabíjacie stanice pre elektromobily nulovú sadzbu dane z nehnuteľností. Od budúceho roka samospráva zavedie bezplatné parkovanie na území mesta pre automobily so zeleným evidenčným číslom. Mestská polícia Dunajská Streda pri svojej činnosti používa dva elektromobily, a mestská spoločnosť Gastro DS, s.r.o., ktorá zabezpečuje verejné stravovanie pre žiakov základných škôl na území mesta, používa na rozvoz hotových jedál dodávkové vozidlo na elektrický pohon.

 

            Mesto v rámci Dňa bez áut (22. septembra 2020) uzatvorí Hlavnú ulicu v meste – kde každý deň prechádza vyše 20.000 vozidiel – od Námestia sv. Štefana po Dunajskú ulicu, resp. po Ulicu biskupa Kondého v čase od 9.00 hod. do 15.00 hod. V tomto termíne samospráva mesta Dunajská Streda poskytne verejné priestranstvo na propagáciu udržateľnej dopravy. Pozornosť bude venovaná bicyklovaniu a cyklodoprave, elektromobilite a ďalším alternatívnym pohonom pre automobily, ako vodíkový pohon. Na Hlavnej ulici bude stánok s bicyklami, kde okrem klasických bicyklov budú predstavené aj e-bicykle, stánok elektromobilov, stánok nabíjacích staníc pre elektromobily, stánok automobilov na vodíkový pohon atď.