Milí Dunajskostredčania!

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Milí Dunajskostredčania!

Posledných niekoľko týždňov si vyžadovalo od každého z nás, malých aj veľkých obyvateľov nášho mesta, veľkú dávku trpezlivosti, sebadisciplíny, empatie a tiež zdravého rozumu.

V súčasnosti, keď čelíme hrozbe aj eminentnej realite koronavírusu, sa aj mestská samospráva snaží pomáhať rozličnými spôsobmi.

Členovia dunajskostredského poslaneckého klubu SMK ponúkli svoje mesačné odmeny na nákup rúšok, rukavíc a dezinfekčných prostriedkov; k tejto iniciatíve sa pridali aj viceprimátori ako aj ja sám. Sumu v hodnote takmer 50.000 eur určenú na polročné odmeny pre pracovníkov úradu a mestskej polície použijeme na zakúpenie ochranných prostriedkov. Samospráva mesta v súčasnosti kupuje 10 tisíc ochranných rúšok, aby aj týmto pomáhala obyvateľom pri ochrane ich zdravia.  Naši spolupracovníci nakupujú seniorom a odkázaným, ktorí nikoho nemajú, základné potraviny a zabezpečujú im výber liekov z lekárne. Viem, že aj mnohí z Vás podobným spôsobom  pomáhajú svojmu okoliu.

Svätú omšu v slovenskom aj maďarskom jazyku z kostola sv. Juraja vysielajú na portáli dunajskostredsky.sk na kanáli youtube. Napriek zrušeniu jarných dní čistoty pracovníci mestského podniku Municipal v týchto dňoch vykonávajú plynulý odvoz konárov, haluzia a drevnatých rastlín. Mestský úrad Dunajská Streda sa rozhodol odložiť termín zaplatenia dane z nehnuteľnosti, dane za psa a poplatku za odvoz odpadu.

Mestský úrad sa rozhodol otvoriť darovací účet na podporu proti šíreniu koronavírusu – peniaze chceme použiť prioritne na obstaranie ochranných a dezinfekčných pomôcok, na zabezpečenie ochranných pomôcok pre zamestnancov našich sociálnych služieb a dobrovoľníkov, na pomoc občanom neschopných sa postarať o seba, starším ľuďom, ľuďom v karanténe, na informovanie obyvateľov online, resp. informovanie online prostriedkami nedisponujúcich, hlavne starších občanov. Aj Vy môžete prispieť za účelom pomôcť zvládnuť celosvetovú epidémiu na nasledovný bankový účet číslo: SK92 7500 0000 0040 2757 8070.

Zápis do škôl a školských zariadení môžete sledovať na stránke dunstreda.sk, resp. dunajskostredsky.sk, kde Vám pravidelne poskytujeme informácie o zmenách a novinkách a vývoji situácie vo všetkých sférach života.

Najdôležitejšia pomoc sa však deje v bežnom živote, prostredníctvom VÁS. Ďakujem všetkým Vám, ktorí pomáhate. Poskytujete materiál, šijete rúška, roznášate ich tým najodkázanejším. Darujete krv, študenti medicíny pomáhajú v nemocnici, rozprávky na dobrú noc sa čítajú online, športovať môžete s dunajskostredskými klubmi priamo cez monitor počítača. A potom sú tu tí, ktorí stoja neúnavne a s nasadením vlastného zdravia za pokladnicami, na uliciach dbajú o bezpečie nás všetkých, či sa s vypätím síl starajú o naše zdravie v nemocnici. Učitelia dnes zvládajú predtým nevídané vyučovanie cez internet, rodičia tráva so svojimi deťmi aj intenzívny čas výuky... V tomto období sa všetci učíme vážiť si prácu tých, ktorí nám v bežnom živote pred COVIDom-19 zjednodušovali dni bez toho, že by sme si to uvedomovali. Práve im spolu tlieskame na balkónoch, aby sme im aspoň takto vyjadrili svoje uznanie a vďaku.

 

Ešte sa to zďaleka neskončilo, to je nám všetkým jasné. Bude nás to stáť ešte ďalšie obrie dávky spomínanej trpezlivosti, sebadisciplíny, empatie a zdravého rozumu. To, čo sme však doteraz spolu zvládli, ma ale utvrdzuje v tom, že sme schopní prekonať túto prekážku, zvládnuť to. Spoločnými silami to dokazujeme každý deň.

Táto myšlienka nech nás vždy sprevádza. Dávajme pozor na seba, dávajme pozor na svojich spoluobčanov!

Zoltán Hájos primátor