Minister školstva navštívil letnú školu na ZŠ v Smetanovom háji

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Minister školstva navštívil letnú školu na ZŠ v Smetanovom háji

foto: Gyula Nagy

Minister školstva Branislav Gröhling navštívil základnú školu v Smetanovom háji v Dunajskej Strede, kde si pozrel vyučovanie v letnej škole. Ministra školstva pozdravili Zoltán Hájos, primátor mesta Dunajská Streda a Monika Benkovská, poverená riaditeľka školy.

Ministra previedli budovou školy, prezrel si triedy. V letnej škole v jednej triede sa uskutočnili hravé vzdelávacie aktivity pre deti z Ukrajiny, a v druhej triede sa hravo učili žiaci prvého a druhého stupňa základnej školy.

Počas návštevy minister sa stretol s učiteľkami školy, prediskutovali dve dôležité témy. Jednou bol normatívny príspevok poskytovaný školám po žiakoch, ktorej výška by sa mala zvýšiť, aby sa žiaci mohli učiť v modernejších priestoroch.

Počet učiteľov musí byť stabilizovaný finančným príspevkom

Branislav Gröhling ďalej povedal, že považuje za dôležité znovu zaviesť finančné príspevky pre učiteľov. Na Slovensku je v súčasnosti nedostatok učiteľov matematiky, chémie, fyziky, informatiky a cudzích jazykov, ktorí by mohli dostať okrem zvýšenia platu aj vyššie odmeny. Prioritné je každoročné zvyšovanie zamestnancov v školstve, preto musí byť poskytnutý motivačný príspevok.

Nový školský rok sa začína bez obmedzení

V školách nebudú povinné rúška a testovanie. Podľa sľubu ministra školstva začne školský rok 2022/2023 bez väčších obmedzení. Odborníci prognozujú, že po otvorení školského roka výrazne vzrastú prípady koronavírusu a iných infekcií, no už to nebude mať dopad na výučbu. Na Covid sa budú pozerať ako na bežné ochorenie, iba chorí žiak alebo učiteľ bude doma v karanténe. Riaditeľ môže prerušiť vyučovanie na viac ako 5 dní so súhlasom zriaďovateľa.

 

Cookies