Našim jazdcom neprialo štastie na Národnom galope v Budapešti

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Našim jazdcom neprialo štastie na Národnom galope v Budapešti

V Budapešti na Námestí hrdinov v dňoch 14.–16. septembra 2018 usporiadali už 11. Národný galop, na ktorom už po štvrtýkrát  pretekali aj jazdci za Dunajskú Stredu a celý náš región. Vzhľadom na veľký záujem samospráva nášho mesta minulú sobotu vypravila dva bezplatné autobusy do Budapešti, aby naši fanúšikovia mohli fandiť jazdcom zo Žitného ostrova priamo na Námestí hrdinov. Aj primátor Dunajskej Stredy, Zoltán Hájos povzbudzoval reprezantantov nášho regiónu, vrátane jazdca za Dunajskú Stredu so svojou rodinou.

Na Námestí Hrdinov pretekali jazdci, ktorí reprzentovali až 72 obcí z Karpatskej kotliny. Tí si vybojovali najlepšie umiestnenie na 16-ich galopoch, ktoré sa konali v rôznych mestách od júna do konca augusta, okrem iného aj v našom meste. Bohužial, našim štyrom jazdcom sa nepodarilo kvalifikovať zo sobotňaších rozbehov do nedelňajších finálových pretekov. Najďalej sa dostal jazdec Pavol Horváth, ktorý v júni vyhral s veľkým náskokom slovenský rozbeh v Dunajskej Strede na Žitnoostrovskom galope vo farbách obce Šoporňa. Teraz on v Budapešti  štartoval na Medzinárodnom galope a prebojoval sa aj do finále, kde skončil na poslednom, šiestom mieste.

Další štyria reprezentanti nášho regiónu mali smolu. Mesto Dunajská Streda, ako organizátor tohoročného IV. Žitnoostrovského galopu bolo oprávnené nominovať svôjho jazdca do súťaže zelenou kartou. Jazdec Zoltán Osztényi, ktorý trénoval aj známe Overdose, štartoval už aj pred rokom na Námestí hrdinov. Teraz začínal sľubne, po štarte po dvoch kolách bol na čele v 11. rozbehu, ale vo finiši ho predbehli dvaja jazdci, čo nestačilo na postup do neďeľňajšieho finále.   Nedarilo sa ani Péterovi Schavelovi, víťazovi tohoročného galopu v Dunajskej Strede. Schavel jazdil za obec Vrakúň, ale nepostúpil ďalej. Na štartovnú čiaru sa postavil aj Arpád Egri, reprezentant Šamorína, ktorý na tohoročnom dunajskostredskom galope sa umiestnil na druhom mieste. Začal veľmi dobre, ale po výbornom štarte bol súperom vytlačený na okraj dostihovej dráhy a nemal šancu na postup.  Z našich najhoršie dopadla reprezentantka obce Neďed Denisa Fördős, ktorá sa umiestnila na Žitnoostrovskom galope na 3. mieste. Jej splašený kôň už pri štarte ju zhodil zo sedla.

Viťazom tohoročného, v poradí už 11. Národného galopu sa po prvýkrát stal zahraničný Maďar v osobe Arnolda Nagya z Temerina z Vojvodstva. Viťaz získal odmenu vo výške 5 miliónov forintov, ďalej historickú šabľu a samozrejme aj vavrínový veniec.  Dramatických chvíl nebolo núdze ani vo finálovom behu: hlavná favoritka finálových pretekov, Gyöngyi Molnár zo Zircu suverénne viedla, ale náhle spadla z koňa, a museli ju ošetriť, napriek tomu jej kôň aj bez jazdca dobehol až do cieľa, ako prvý. 

Sprievodným programom tradičnej jazdeckej súťaže aj tento rok bol bohatý kultúrny a gastronomický festival. Na Andrássyho korze sa predstavili obce a mestá, ktoré mali svojich zástupcov medzi jazdcami Národného galopu. Svoj stánok mala aj Dunajská Streda spolu  s obcami a mestami, ktorých jazdci  štartovali na Národnom galope z našich regiónov. pve/