Novinky budú magnetom tradičného Žitnoostrovského jarmoku

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Tradičný Žitnoostrovský jarmok v  Dunajskej Strede tento rok usporiadajú od  21. do 24. septembra už po tridsiaty siedmykrát. Štvordňový jarmok podľa očakávaní navštívi zrejme päťdesiattisíc návštevníkov nielen z okolitých obcí, ale aj zo susedných okresov. Aby sa predišlo tlačenici, tento septembrový víkend sa nebude hrať na futbalovom štadióne DAC-u. Jarmok každoročne organizuje Mestská samospráva Dunajskej Stredy v mestskom parku oddychu, teraz však na podstatne väčšom teritóriu.

Organizátori pripravili rôzne novinky a prekvapenia pre náštevníkov. Medzi novinkami na prvom mieste treba spomenúť premiéru zaujímavej techniky malovania svetlom, vďaka ktorej niektoré objekty budú upútať pozornosť návštevníkov jarmoku so svojimi zaujímavými farebnými kreáciami. „Zafarbené” budú okrem iného aj futbalový štadiónu klubu DAC, megastany na jarmoku a ďalšie budovy.

Podľa vedúceho finančného odboru na mestskom úrade v Dunajskej Strede a riaditeľa jarmoku Zoltána Pápayho pribudne významný priestor pri futbalovom štadióne.  Majiteľ klubu DAC ponúkol totiž organizátorom aj tunajšiu vydláždenú plochu. Na tomto teritóriu otvoria ďalšiu uličku, tu umiestnia dva megastany pre remeselníkov a malovýrobcov regiónu.  Oproti umiestnia stany Priemyselnej komory z Peštianskej župy. Tá sa objaví po prvýkrát  na jarmoku a predstaví svoje produkty v  pätnástich stanoch.

Takisto bude mať premiéru na jarmoku v našich končinách neznámy druh športu, petanque, ktorý sa nám predstaví v rámci medzinárodnej súťaže. Jarmok je vhodnou udalosťou na popularizáciu tohto neznámeho športu. Preteky sa budú konať vedĺa športového ihriska s umelou trávou v areáli volejbalového ihriska. Pre najmenších bude zriadení samostatný detský stan s javiskom, kde ich čakajú interaktívne programy.  Pre remeselníkov vedľa postavia dva megastany. A čo je každoročne samozrejmosťou: okrem večerných koncertov návštevníkov čakajú rôzne atrakcie.

Takmer v 60-ich stánkoch predajcovia budú ponúkať bohatý sortiment tradičných jedál, zabíjačkových a rybacích špecialít, hlavne halászlé, ale nebude chýbať ani jelení perkelt. Ulička kvalitných vín sa nachádza vedľa týchto stanov. Okrem známych maďarských vinárov ponúkajú na ochutnávku aj svetové vína, ako i najznámejšie značky domácich renomovaných vinárskych oblastí.

Ani tento rok nebudú chýbať večerné obľúbené megakoncerty. Organizátori  aj teraz kládli dôraz pri výbere programu na kvalitu a  príťažlivosť produkcií. Zárukou budú zvučné mená a hviezdy kultúrneho neba, medzi nimi Magdi Rúzsa, formácia Halott Pénz, Miklós Fenyő, skupiny TNT, Republic a  P. Mobil. Okrem nich sa predstavia obecenstvu aj zvučné mená regiónu, jednak sólisti a folklórne skupiny, ale aj amatérske formácie rockovej a  populárnej hudby. 

Organizátori budú venovať patričnú pozornosť aj bezpečnosti obecenstva, predovšetkým počas večerných koncertov, kedy okolo pódia sa nahromadí až 10 tisíc návštevníkov. Preto pri javisku bude zriadená nová vydláždená ulička, ktorá môže poslúžiť aj ako úniková cesta v  mimoriadnych prípadoch, alebo po koncertoch na bezpečné a  komfortné opustenie priestoru. Aj tento rok v blízkosti javiska umiestnia megaobrazovky, ktoré sa veľmi osvedčili.

Pre návštevníkov jarmoku je dobrou správou, že vstup na všetky koncerty a programy je celý deň bezplatný. Snahou organizátorov bude dosiahnuť to, aby predajcovia všetky informácie zverejnili dvojjazyčne.  Všetko je dané, aby sa tohoročný jarmok vydaril a organizátori veria, že aj počasie im bude priať. /pve/

PrílohaVeľkosťPrevziať
Jarmočná degustácia vín418.33 KBPrevziať