Od pondelka štartuje elektronické sčítanie obyvateľov

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Od pondelka štartuje elektronické sčítanie obyvateľov

Od pondelka 15. februára štartuje elektronické sčítanie obyvateľov Slovenskej republiky, ktoré potrvá do 31. marca. Obyvatelia sa sčítajú sami, v pohodlí domova a bezpečne, prostredníctvom elektronického formulára, ktorý nájdu na www.scitanie.sk. K dispozícii bude aj mobilná aplikácia. Vyzývame obyvateľov, aby pomohli pri sčítaní svojim blízkym (seniorom), ak ich o to požiadajú. Termín asistovaného sčítania sa v zmysle novely zákona posúva na obdobie od 1. apríla do 31. októbra 2021.
Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky. Pre účely sčítania sa obyvateľom rozumie každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Obyvateľom sa zároveň rozumie aj občan Európskej únie,  ktorý má na území Slovenskej republiky obvyklý pobyt. Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonný zástupca.
Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.
Štatistický úrad SR vykonáva sčítanie obyvateľov raz za desať rokov a obyvatelia si po prvýkrát budú môcť označiť zvlášť svoju národnosť a materinský jazyk.

Sčítanie občanov
Sčítanie občanov
Sčítanie občanov
Sčítanie občanov