Opotrebované pneumatiky nie sú plastovým odpadom

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Opotrebované pneumatiky nie sú plastovým odpadom

V Dunajskej Strede sa často a opakovane stáva, že občania vyhadzujú opotrebované pneumatiky vedľa odpadové kontajnery na sídliskách. Napríklad aj počas dní čistoty ľudia vyložili pneumatiky pred dom. Takéto počínanie sa považuje za znečistenie životného prostredia, nakoľko opotrebované pneumatiky sú nebezpečným odpadom. Preto ani počas dní čistoty spoločnosť FCC neodviezla tieto pneumatiky.  

 

Staré pneumatiky je možné zadarmo odovzdať v autoservisoch, pneuservisoch a na autovrakoviskách. Tieto odberné miesta majú zmluvu s firmou, ktorá staré pneumatiky odváža a recykluje. Na Slovensku je to napríklad spoločnosť Eltma, zmluvný partner niekoľko autoservisov, pneuservisov a predajní pneumatík. Na webstránke spoločnosti je informácia pre občanov o odberných miestach starých pneumatík podľa obcí a miest.  Podrobnejšie informácie na stránke www.eltma.sk, resp. na tel. čísle 0911 140 655.

 

V Európskej únii v súčasnosti ročne vzniká 3 miliónov odpadových pneumatík. Nespracované odpadové pneumatiky sú pre životné prostredie vážnym zaťažením, nakoľko guma je veľmi odolný materiál.