Poradenstvo obetiam trestných činov na okresnom úrade

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Poradenstvo obetiam trestných činov na okresnom úrade

V budove Okresného úradu Dunajská Streda bola dňa 3. augusta 2021 otvorená informačná kancelária pre obete trestných činov. Klientom bude k dispozícii odborník na prízemí úradu v kancelárii č. 8. každý utorok od 8.30 do 15.00 hodiny. Záujemcovia sa predbežne môžu prihlásiť na čísle 0908/ 796 448. Služba je bezplatná a komunikácia s klientom je diskrétna.

Aktivity kancelárie sú zamerané predovšetkým na obete násilných činov, obete alebo potenciálne obete obchodovania s ľuďmi, ďalej extrémizmu a hospodárskych trestných činov. Klienti dostanú odborné rady na riešenie svojich problémov.

Činnosť kancelárie je zameraná na psychologické, právne a sociálne poradenstvo

Poskytovanie služieb klientom zahŕňa komunikáciu priamo na mieste, formou osobného stretnutia. Po dôkladnom posúdení môžu odporučiť klienta na sociálne a psychologické poradenstvo, či právne usmernenie a podporu. Klient po prednesení svojej sťažnosti bude informovaný o svojich právach, bude usmernený ako má ďalej postupovať a na koho sa môže obrátiť a požiadať o pomoc. Ak ide o prípad, pri ktorom je podozrenie, že ide o trestný čin, pracovník kancelárie sa obráti na políciu. Podľa doterajších skúseností odborníkov sa obete v mnohých prípadoch hanbia a boja, preto nepožiadajú o pomoc. Klienti informačných kancelárií sú hlavne obete domáceho násilia, obete sexuálneho zneužitia, deti a obete krádeže.

Trestných činov v dunajskostredskom okrese je neúrekom

V okrese Dunajská Streda len v roku 2020 zaregistrovali 1028 trestných činov. V rebríčku siedmych okresov Trnavskej župy je náš okres na nelichotivom 3. mieste, čo sa týka počtu trestných činov. Dominovali krádeže, nasledovala hospodárska kriminalita, ďalej násilné trestné činy.

Bezplatná a diskrétna pomoc v našom meste je v súčasnosti k dispozícii s odborníkom, hovoriacim po slovensky. V prípade potreby bude zabezpečený aj tlmočník, aby obeť mala možnosť hovoriť o svojom probléme v maďarskom jazyku.

V župných sídlach podobné informačné kancelárie sú prevádzkované od roku 2019, teda v Bratislave, v Nitre, v Trnave, v Trenčíne, v Žiline, v Banskej Bystrici, v Košiciach a v Prešove. V druhom kole sú teraz zriadené aj na úrovni okresov. Do marca 2022 je tento projekt podporený z Európskeho sociálneho fondu, po tomto termíne bude financovaný zo štátneho rozpočtu. (pve)