Prvé jasle v Dunajskej Strede otvorili pred 55 rokmi

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Prvé dunajskostredské jasle majú 55 rokov. Pri príležitosti jubilea sa bývalé a dnešné pracovníčky výchovného zariadenia sa zúčastnili slávnostného stretnutia v mestskom klube dôchodcov. Zaspomínali si jednak na začiatky, jednak na uplynulých 5 a pol desaťročí.

 

Bývalá zamestnankyňa jaslí Márta Nagy v slávnostnom pozdrave pripomenula, že prvé jasle otvorili svoje brány v roku 1962 na Leninovej ulici, dnešnej Hlavnej ulici. Prvé zariadenie nasledovalo ďalších sedem v iných častiach mesta. V 70.–80. rokoch dunajskostredské jasle navštevovalo 350 detí, o ktoré sa staralo 70-80 zamestnankýň. Rodičia vtedy hojne využívali túto službu, nakoľko materská dovolenka trvala iba 6 mesiacov. Z dôvodu poklesu počtu narodených detí a predĺženia rodičovskej dovolenky na tri roky od 90. rokov však v jasliach detí začalo ubúdať.          

 

Po zmene zákona o rodičovskom príspevku počet detí v jasliach výrazne poklesol. Podľa požiadaviek dnes v Dunajskej Strede pôsobia už iba jedny jasle na Komenského ulici. Riaditeľka Johanna Bíró podčiarkla, že v jasle v súčastnosti majú dve triedy. V skupine menších sa starajú o 12 detí, vo veľkej skupine o 13 detí.      

 

"Vy ste deťom nahradili mamičky a babičky", povedal primátor Zoltán Hájos na slávnostnom stretnutí, kde sa dnešným a bývalým vychovávateľkám poďakoval za kvalitnú starostlivosť o deti. Zároveň im odovzdal kvietok a pamätný list. Samospráva mesta tento rok udelila jasliam právnu subjektivitu, ďalej modernizuje budovu Centra sociálnej starostlivosti, kde zariadenie pôsobí. Na dvore opravili chodníky v havarijnom stave a prebieha zateplenie objektu.