Schválené mestské ocenenia na rok 2018

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

V Dunajskej Strede aj v tomto roku budú odovzdané mestské ocenenia za rok 2018, od roku 2010 v poradí už po deviatykrát. Mestské zastupiteľstvo Dunajskej Stredy na svojom zasadnutí 20. februára jednohlasne rozhodlo o návrhoch na mestské ocenenia za rok 2018. Tohoročné mestské vyznamenania budú slávnostne odovzdané v apríli v  rámci programu Dní Svätého Juraja, podobne ako pred rokom. V predošlých rokoch sa ocenenia odovzdávali v auguste ako sprievodný program Dní Svätého Štefana.

Od roku 2010 už po štvrtýkrát odovzdajú ocenenie Čestné občianstvo Mesta Dunajská Streda. Prevezme ho za mimoriadne zásluhy v oblasti kultúrneho života akademický maliar Robert Almási, vedúci kuratória, ktoré spravuje Galériu súčasných maďarských umelcov, so sídlom vo Vermesovej vile.

Cena Mesta Dunajská Streda PRO URBE za rok 2018 bola udelená trom osobnostiam. Ocenenie za mimoriadne zásluhy v oblasti spoločenského života prevezme JUDr. Oszkár Világi. Verejnosť a hlavne futbaloví fanúšikovia si cenia jeho nesporné zásluhy za zrod nového futbalového štadióna v meste, ktorý podľa plánov má byť odovzdaný túto jeseň. Toto ocenenie prevezme aj tréner dunajskostredského šachového klubu Ing Jozef Ráchela za mimoriadne zásluhy v oblasti športu. Tretím oceneným v tejto kategórii je známy a uznávaný cigánsky prímás Štefan Banyák za mimoriadny prínos v oblasti kultúry. Jeho meno je späté s tradíciou Bihariho dní.

Cena mesta Dunajská Streda PRO URBE JUVENIS bola zriadená v roku 2013. Tento rok ho obdrží mladý športový talent Dávid Csiba za mimoriadne zásluhy v oblasti športu. Na jeho športové výkony je právom pyšné športové gimnázium a dunajskostredský karate klub IPPON, ktorý úspešne reprezentoval na nedávnej celoštátnej sútaži mladých karatistov v Trnave.

Rozhodnutie o dvoch ďaľších mestských oceneniach, o Cene primátora Mesta Dunajská Streda a o Pamätnom liste primátora Mesta Dunajská Streda je v kompetencii primátora mesta Zoltána Hájosa. (pve)