Tretíkrát na Národnom galope – 4. miesto v rozbehu

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Mesto Dunajská Streda v júni 2017 už po tretíkrát bolo hostiteľkou Žitnoostrovského galopu. Najlepší jazdci domáceho galopu sa mohli zúčastniť aj Národného galupu v Budapešti, ktorý sa konal cez uplynulý víkend. Mesto Dunajská Streda, ako organizátor galopu nominovalo svojho jazdca na túto prestížnu súťaž, ktorú už po desiaty krát usporiadali na Námestí hrdinov v Budapešti. Aj občania nášho mesta sa mohli zúčastniť tejto veľkolepej udalosti, nakoľko samospráva mesta zapezpečila bezplatný autobus z Dunajskej Stredy, aby povzbudzovali jazdcov zo Žitného ostrova bezprostredne v Budapešti.

Za naše mesto v sobotňajšom ôsmom rozbehu nastúpil Zoltán Osztényi, ktorý trénoval aj známeho Overdose. Štart sa mu vydaril vynikajúco a po prvom kole bol na čele v sedle Raki, ten sa ale v jednej zákrute neštastne zranil. Dobehli až na štvrté miesto, čo nestačilo nato, aby sa kvalifikovali do nedeľňajšieho kola pretekov.

Našim najúspešnejším jazdcom bol László Bobek za obec Nesvady, víťaz tohoročných pretekov v Dunajskej Strede. Dokázal aj na Národnom galope, že nie náhodou sa stal víťazom Žitnoostrovského galopu, pretože na Námestí hrdinov sa prebojoval aj do nedeľňajšieho kola, čo sa doteraz žiadnemu jazdcovi z Hornej zeme nepodarilo. Do finále sa mu ale nepodarilo prebojovať, nakoľko v treťom rozbehu sa umiestnil až na 4. mieste. Veľmi vydarený štart mal aj ďalší jazdec Arpád Egri zo Šamorína. Postup do ďalšieho kola mu ušiel len o vlások, pretože v tesnom súboji v najrýchlejšom rozbehu skončil na 3. mieste. Gergő Múcska ako reprezentant obce Tomášikovo sa v 7. rozbehu umiestnil na 4. mieste, čo mu nestačilo na postup. Najsmutnejší z Budapešti odchádzal zrejme René Tóth ako reprezentant mesta Nové Zámky, pretože jeho kôň Kamikadze neprešiel veterinárnou kontrolou a nemohol nastúpiť na štart.

Aj primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos fandil v hľadisku spolu so skupinou Dunajskostredčanov. Po sobotňajších pretekoch pre média uviedol, že účasť jazdcov zo Žitného ostrova na Národnom galope považuje za veľmi dôležité. So svojou účasťou napomáhajú k oživeniu a zachovaniu maďarských jazdeckých tradícií. Na druhej strane jazdecký šport dáva priestor aj na spoločné fandenie pre príslušníkov maďarskej komunity a napomáha k zomknutosti. Podľa primátora kto raz zažije túto jedinečnú atmosféru galopu v Budapešti, zrejme ani o rok nevynechá možnosť, aby tam fandil svojim jazdcom.

Do medzinárodnej súťaže Národného galopu sa prebojoval aj Anton Bogdáň, ktorý zastupoval Slovensko vo farbách obce Dlhá nad Váhom. Tento jazdec sa kvalifikoval na preteky Národného galopu v Budapešti tým, že  v júni v  Dunajskej Strede vyhral slovenský rozbeh.

Jazdecké preteky aj tento rok boli sprevádzané bohatým kultúrnym programom a stali sa aj skutočným gastronomickým festivalom. Návštevníkov galupu čakala fantastická ponuka  špecialít maďarskej kuchyne, kvalitných domácich vín a páleniek. Na Andrássyho korze sa predstavili obce a mestá, ktorých jazdci pretekali na Národnom galope. Svoj stánok tu mala aj Dunajská Streda. /pve/