V Dunajskej Strede päť kandidátov na post primátora, 52 kandidátov do MsZ

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
V Dunajskej Strede päť kandidátov na post primátora, 52 kandidátov do MsZ

Termín podania kandidátnej listiny poslancov zastupiteľstiev, primátorov a starostov pre voľby do orgánov samosprávy obcí 10. novembra bol do polnoci dňa 11. septembra, utorok. Samosprávy obcí určili volebné obvody a volebné okrsky taktiež do tohto termínu.V Dunajskej Strede o post primátora bude súťažiť päť kandidátov, kým o 21 poslaneckých miest zabojuje 52 kandidátov.  

 

Takisto, ako v roku 2014, o primátorské kreslo sa uchádza Alexander Dakó (NEKA). Vtedy skončil tretí s vyše 1000 hlasmi.

Medzi primátorskými kandidátmi je Roland Hakszer, ktorý sa pred 4 rokmi dostal do MsZ na kandidátke SMK-MKP, teraz je nezávislý.

Súčasný primátor Zoltán Hájos je kandidátom SMK-MKP. Doteraz o post primátora zabojoval v troch komunálnych voľbách, v každom prípade porazil svojich vyzývateľov presvedčivým spôsobom. 

O post primátora sa tentokrát uchádza aj žena, Andrea Herceg (NEKA), v minulých voľbách sa poslankyňou stala ako kandidátka SMK-MKP.

Na post primátora kandiduje aj súčasný viceprimátor Zoltán Horváth ako nezávislý. Pred 4 rokmi bol zvolený za poslanca ako kandidát SMK-MKP, teraz ho podporuje strana Most-Híd.

 

Významnou zmenou oproti aktuálnemu volebnému cyklu v Dunajskej Strede je, že na nasledujúce volebné obdobie voliči majú zvoliť namiesto doterajších 25 iba 21 poslancov.

 

Z 52 poslaneckých kandidátov 40 nominovali politické strany a koalície. Počet nezávislých kandidátov je 12. Poslaneckých kandidátov v roku 2018 je menej, než pred 4 rokmi, kedy ich bolo 66. Dnes jediná SMK-MKP zostavila plnú kandidátku s 21 kandidátmi, medzi nimi 12 kandidátov, ktorí sú členmi súčasného MsZ. Strana Most-Híd nemala kompletnú kandidátku pred 4 rokmi a nemá ju ani teraz. V roku 2018 strana Most-Híd nominovala 12 kandidátov. Svojich kandidátov nominovali aj slovenské politické strany, vládny Smer-SD však nepostavil ani jedného kandidáta.

Zo súčasných 25 poslancov sa 22 opäť uchádza o miesto v MsZ; Kinga Horváth (Most-Híd), Gabriel Csicsai (Most-Híd) a Juraj Kanovits (SMK-MKP) však už nie.      

Miestná volebná komisia je vytvorená, ktorá prvé zasadnutie uskutoční do 18. septembra, kedy preskúma kanditátky a vydá rozhodnutie o zaregistrovaní. Volebná kampaň sa začína 10. októbra a skončí 48 hodín pred komunálnymi voľbami 10. novembra.