V Dunajskej Strede sa 2. novembra koná odhalenie pomníku dunajskostredských vojakov padlých v 1. a 2. svetovej vojne

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
V Dunajskej Strede sa 2. novembra koná odhalenie pomníku  dunajskostredských vojakov padlých v 1. a 2. svetovej vojne

V Dunajskej Strede sa 2. novembra koná odhalenie pomníku  dunajskostredských vojakov padlých v 1. a 2. svetovej vojne

Mestská samospráva v Dunajskej Strede hodlá postaviť dôstojný pomník dunajskostredským vojakom padlých v 1. a 2. svetovej vojne. Mestské zastupiteľstvo pred rokmi určilo 2. november ako Mestský deň smútku na počesť obetiam dvoch svetových vojen. Doteraz však neexistoval dôstojný pomník, pri ktorom by občania mesta mohli vzdať hold padlým hrdinom.

Postavenie pomníka Mestské zastupiteľstvo schválilo tento rok. Slávnostné odhalenie sa uskutoční 2. novembra o 13.00 v parku oproti železničnej stanice. Pri odhalení pomníka, ktorý navrhol akademický maliar Ferenc Lebo, prítomných pozdraví primátor Zoltán Hájos, slávnostnú reč prednesie historik Barnabás Vajda. Po prejavoch nasleduje kladenie vencov. Na podujatí spoluúčinkuje spevokol z Trhovej Hradskej (Vásárúti Dalárda), ďalej Melinda Volner Nagy zaspieva maďarskú ľudovú pesničku a William Heringes, člen študentského divadla Novus Ortus, študent súkromného gymnázia v Dunajskej Strede zarecituje báseň.

Na pomníku sú uvedené mená obyvateľov Dunajskej Stredy a mestských častí Malé Blahovo, Mliečany a Čótfa, ktorí bojovali a padli v 1. a 2. svetovej vojne, resp. zomreli v zajateckých táboroch. Mestská samospráva preto srdečne pozýva na odhalenie pomníka aj potomkov vojnových hrdinov.