VI. Žitnoostrovský galop: Piati jazdci vybojovali účasť na Národnom galope

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
VI. Žitnoostrovský galop: Piati jazdci vybojovali účasť na Národnom galope
Foto:  Attila Nagy
 

Pätnásť jazdcov v zastúpení dvanástich obcí pretekalo cez uplynulý víkend v Dunajskej Strede na VI. Žitnoostrovskom galope, aby si vybojovali účasť na jazdeckých pretekoch v Budapešti. Tie sa budú konať začiatkom októbra na Námestí hrdinov za účasti najlepších jazdcov celej Karpatskej kotliny.

Víťazom posledného, V. Žitnoostrovského galopu v roku 2019 sa stal jazdec za Dunajskú Stredu Zoltán Osztényi. Podarilo sa mu postúpiť aj do ďalsieho kola na Národnom galope v Budapešťi, kde vo svojom predfinálovom rozbehu skončil tesne ako tretí.   Minulú sobotu za Dunajskú Stredu štartoval Arpád Egri, ktorý raz už vyhral dunajskostredský galop v roku 2015, vtedy vo farbách Šamorína. Po štarte sa mu teraz darilo dobre, ale v závere ho predbehol Gergely Múcska z Tomášikova a ten si nenechal ujsť víťazstvo. Triumfujúci jazdec nie je nováčikom: už dvakrát skončil na treťom mieste na dunajskostredských pretekoch.   Tretiu priečku vybojovala Lilla Alföldi pre obec Jahodná, ktorá v Dunajskej Strede absolvovala svoje prvé preteky. Okrem nich v Budapešti si zasúťaží aj Dušan Rýdzy z Jelky, ako víťaz slovenského rozbehu. Na jazdeckej dráhe, vytvorenej na Námestí hrdinov bude pretekať aj mladučká, iba 14 ročná Laura Pőthe zo Šamorína. Juniorka v novej disciplíne rozbehu pre mladých husárov, ktorá bola po prvýkrát zaradená do programu dunajskostredských pretekov pre najmladších, v závere predbehla svoje súperky a vyhrala presvedčivo. Nakoľko Dunajská Streda ako hostiteľské mesto disponuje aj tzv. zelenou kartou, teraz má možnosť ju poskytnúť jazdcovi, ktorý si to zaslúži. O tom, kto bude tým šťastlivcom, onedlho padne rozhodnutie.

Päť obcí sa zúčastnilo na galope premiérovo

 Cez uplynulú sobotu podobne, ako hostiteľská Dunajská Streda, aj  mesto Šamorín, obec Vrakúň a Tomášikovo sa zúčastnili už aj predošlých ročníkov galopu. Je potešujúce, že tento rok nebolo núdze ani o nováčikov: po prvýkrát sa prihlásili aj obce Jahodná, Veľké Úľany, Čierna Voda, Nová Dedinka a Nová Dedinka pri Dunaji.  Usporiadali opäť aj slovenský rozbeh za účasti troch jazdcov obcí  Jelka, Nesvady a Nové Zámky.  Premiéru mala v Dunajskej Strede aj rozbeh pre malých husárov, ktorým chceli osloviť najmladšiu generáciu.  Štartovali v nich traja jazdci, a to za Dunajskú Stredu, Tomášikovo a Šamorín.

Diplomati v hľadisku a pestré sprievodné programy po celý deň

Predpoludní boli na rade rozbehy a predvečer finálové súťaže. Popoludní sa hlavná tribúna naplnila až do posledného miesta. Rozbehy spolu s primátorom nášho mesta Zoltánom Hájosom sledoval aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Maďarska Tibor Pető a Éva Molnár Czimbalmos, sekčná šéfka Štátneho sekretariátu pre národnú politiku. Obaja diplomati hovorili s uznaním o vynikajúcej práci organizátorov a o výbornej atmosfére, ako aj o kvalitných pestrých sprievodných podujatiach, o upútajúcich  vystúpeniach spolkov strážcov jazdeckých tradícií ani nehovoriac. V krásnom slnečnom počasí rodiny s deťmi si mohli vybrať okrem pretekov aj z rozmanitých programov: detí očaril interaktívny program formácie Glamour, magnetom boli aj domáce zvieratká, ktoré mohli pohľadkať, malý poník a jazda na ňom, zaujímavé vodné atrakcie, ako aj dobové defilé jazdeckého centra Bíró Kert a spolku strážcov tradícií Argyll. Novinkou bol trh pestovateľov a remeseľníkov, predajcovia z okolia ponúkali široký sortiment kulinárskych a vínnych špecialít.

Na všetky programy vstup bol po prvýkrát  bezplatný

Po slávnostnom otvorení VI. Ročníka Žitnoostrovského galopu vystúpila folklórna skupina Csalló zo Šamorína a hudobná formácia Pósfa. K dobrému obedu hrali primás Zoltán Vontszemű a Gábor Lakatos. Po slávnostnom odovzdávaní cien nasledovalo v podvečer hudobné pásmo: zazneli slávne melódie v podaní Tünde Kevickej, Katalina Kollára a Rezső Érseka. Záverom nasledovali dva živé koncerty kapely Fortissimo a formácie Dolly Plus.

Turistický vláčik premával po celý deň až do večera, a dopravoval návštevníkov z mesta na galop a späť. Nakoľko vstup na všetky podujatia bol bezplatný, ťažko zistiť presný počet návštevníkov. Podla odhadov po celý deň ich mohlo byť až niekoľko tisíc.

Zhrnuli sme výsledky finálnych pretekov v rôznych disciplínach

Žitnoostrovský galop 2022  -finálový beh

1. Gergely Múcska (Tomášikovo-Marokkó )
2. Árpád Egri (Dunajská Streda-Kalifa )
3. Lilla Alföldi (Jahodná-Pletykás lován)

Galop malých husárov 2022

1. Laura Pőthe (Šamorín-Mangó)
2. Rebeka Hervai (Dunajská Streda-Cukros)
3. György Múcska (Tomášikovo-Cocó)

Felvidéki Vágta Szlovák futama

1. Dušan Rýdžy( Jelka)
2. Andrea Struhárová (Nesvady)
3. Dáša Bartová (Nové Zámky)

Víťazi doterajších ročníkov Žitnoostrovského galopu

2015 –  Árpád Egri (Šamorín)

2016 –René Tóth (Nové Zámky)

2017 –László Bobek (Nesvady)

2018 –Péter Schavel (Vrakúň)

2019 –Zoltán Osztényi ( Dunajská Streda)

2022 –Gergely Múcska (Tomášikovo)

                                                                (pve)

 

Cookies