Žiaci ZŠ na Jilemnického ulici už obedujú v modernizovanej školskej kuchyni

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Žiaci ZŠ na Jilemnického ulici už obedujú v modernizovanej školskej kuchyni

V deň zahájenia školského roka slávnostne odovzdali druhú centrálnu školskú kuchyňu v Dunajskej Strede. Modernizácia školskej kuchyne v slovenskej ZŠ na Jilemnického ulici sa začala na jar. V školskom roku 2019/2020 už personál školskej kuchyne môže pracovať v moderných podmienkach a stravníci môžu obedovať v modernej jedálni.

Reforma dunajskostredského školského stravovania odštartovala vlani rekonštrukciou školskej kuchyne a jedálne ZŠ Gyulu Szabóa. Druhou etapou projektu bola slovenská ZŠ, kde kuchyňu vybavili modernou kuchynskou technikou a zariadením. Hodnota investície dosiahla 850 tisíc eur.

"Mestské zastupiteľstvo prijalo odvážne rozhodnutie, keď pred dvomi rokmi spustilo reformu. Na začiatku bola dilema, či modernizovať všetky kuchyne MŠ a ZŠ, alebo vybudovať centrálne kuchyne. Dnes môžeme prehlásiť, že centralizovaný systém školkých kuchýň sa osvedčil. Investujeme do budúcnosti. Vláda podľa nového nariadenia poskytne dotáciu na obedy žiakov. Samosprávy preto musia vytvoriť školské kuchyne s potrebnou kapacitou. My splníme podmienky vlády. Každé dieťa, ktoré chce obedovať v škole, bude mať možnosť. V Dunajskej Strede bude záležat iba na rodičoch a deťoch, či budú chcieť objednávať obedy" – zdôraznil primátor Zoltán Hájos.

V školskej kuchyni ZŠ na Jilemnického ulici navaria obedy aj pre žiakov ZŠ na Smetanovom háji. V rámci programu v ZŠ na Smetanovom háji a ZŠ Zoltána Kodálya vybudovali výdajne jedál. V budúcnosti aj v Materskej škole na Októbrovej ulici vytvoria centrálnu kuchyňu, ktorá bude zásobovať obedmi ostatné MŠ mesta. Vďaka zvýšenej kapacite modernizovaných školských kuchýň mestská samospráva chce rozšíriť aj sociálne stravovanie pre dôchodcov.