Žitnoostrovský jarmok, 21.-24. september: Jubilejný jarmok bude 4-dňový a bude trvať od stredy do soboty

Mestské správy

Po dvojročnej nútenej pandemickej prestávke dunajskostredská samospráva tento rok opäť zorganizuje v poradí už 40. Žitnoostrovský jarmok. Veľkolepý jubilejný ročník jarmoku prinesie množstvo noviniek, z nich najnápadnejšia je bezpochyby kompletne zrekonštruovaná plocha na trhovisku. To znamená, že dôjde k zmene tradičného priestorového usporiadania podujatia.  Organizátori sa budú snažiť urobiť všetko preto, aby sa návštevníci z celého žitnoostrovského regiónu dobre zabavili: hviezdni účinkujúci s frenetickými koncertmi, dobré vína v uličke kvalitných vín, miestne špeciality pre gurmánov, obľúbené remeselnícke produkty regiónu, detský kútik, jarmočné atrakcie, hojdačky, atď.

Je niečo, čo sa však nemení: vstup na všetky podujatia bude aj naďalej bezplatný. Program bude odštartovaný už v stredu, takisto ako v dávnych časoch, veď aj názov mesta Dunajská Streda pramení z tradície jarmokov uprostred týždňa, v stredu. Organizátorom podujatia celookresného významu je aj tentokrát samospráva mesta Dunajská Streda, ktorá dbá jednak o zachovanie tradičných prvkov jarmoku. Na druhej strane sa snaží o to, aby návštevníkov privítala v modernom a komfortnom prostredí. Kultúrny program je zostavený tak, aby koncerty a iné podujatia oslovili každú generáciu.

Účinkujúci a koncerty sľubujú veľký zážitok

V deň slávnostného otvorenia jarmoku, v stredu, 21. septembra privítame formáciu Ismerős Arcok a Ferenca Demjéna, ktorý sa k nám vracia opätovne . Vo štvrtok, 22. septembra sa môžeme okrem skupín Big Man Band a Edda tešiť aj na Petra Šrámeka. V piatok, 23. septembra k nám príde Desmod a Kowalsky meg a Vega. Záverečná sobota, 24. september bude patriť obľúbeným formáciám Follow the Flow a Bagossy Brothers Company a s veľkým záujmom sa očakáva aj koncert ostrieľaného Charlieho, ktorý bol pred pandémiou častým hosťom na rôznych mestských podujatiach.

Na kultúrnych programoch samozrejme zahviezdia aj domáci speváci a hudobné formácie z regiónu, medzi nimi aj  Zsuzsa Dóka, Judit Kosáry, László Bősi Szabó,  György Derzsi st., Štefan Banyák s kapelou, Ernő Mezei a jeho kapela, formácia Pántlika, ďalej Opera Trió, kapely Shadows DS, Falcon, Bum Bum a ďalšie.

Na nepoznanie obnovený priestor podujatia s novým usporiadaním stánkov

Revitalizovaná plocha Trhoviska odteraz umožňuje, aby predajcovia mohli predávať za lepších podmienok a aby aj obsluha návštevníkov bola komfortnejšia.

V centrálnej kruhovej časti Trhoviska sa uskutočnia väčšie kultúrne programy, veľké javisko bude umiestnené pri parku voľného času a vo vnútri kruhu bude krytá plocha pre divákov. Pri okružnej časti plochy bude aj ulička kvalitných vín, zatiaľ čo gastronomické stánky s rôznymi žitnoostrovskými pochúťkami nájdete pri MOL Aréne. Tu bude aj ulica remeselníkov a detský kútik. Pri stánkoch bude k dispozícii aj veľkorozmerná obrazovka, aby sa dalo aj odtiaľ sledovať práve prebiehajúce programy. Do jarmočných programov bude zapojená aj plocha medzi umelým klziskom a požiarnou zbrojnicou, kde vzniknú pre najmenších dve ihriská v tvare kruhu. Pre deti budú hojdačky k dispozícii na obvyklom mieste. /pve/