Žltý kaštieľ bude skvieť opäť v pôvodnej kráse

Verzia pre tlačPoslať e-mailom

Na historickej budove Žltého kaštiela, ktorá slúži ako sídlo Žitnoostrovského múzea, sa začali rozsiahle  rekonštrukčné práce. Z dôvodu modernizácie je stála expozícia múzea v Žltom kaštieli od 27. októbra neprístupná, výstavná sieň je však otvorená.

 

Fasádu jednej z najdominantnejších budov mesta premaľujú, okná buď zrenovujú, alebo vymenia. "Prehnité okenné rámy budú vymenené, neporušené drevené rámy nanovo premaľované. Renovácia sa vykonáva  podľa pokynov pamiatkárov. Pri premaľovaní fasády zachovajú barokové farebné odtiene omietok" – informovala pracovníčka Žitnoostrovského múzea Olga Bevilagua.   

 

Prebieha aj modernizácia a rozšírenie skladových priestorov. Ďalej opravia zlú strechu a steny starého skladového objektu. Vybudujú aj novú skladovú miestnosť, nakoľko súčasné skladové priestory nestačia na uloženie zbierkového fondu. V obidvoch budovách nainštalujú klimatizáciu, moderné osvetlenie, ďalej kamerový a poplachový systém. Modernizácia je financovaná z rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja, práce plánujú dokončiť do konca roka. 

 

Rekonštrukcia sa v Žitnoostrovskom múzeu naposledy uskutočnila pred dvomi rokmi. Vtedy revitalizovali kaštieľový park, kde postavili stále vonkajšie javisko. Otvorili pôvodný hlavný vchod, rozšírili výstavné priestory, kde nainštalovali novú svetelnú techniku.