Zrekonštruovali administratívnu budovu

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Zrekonštruovali administratívnu budovu

Obchodno-informačné centrum – tento nápis figuruje na priečelí vynovenej a 18. decembra slávnostne odovzdanej administratívnej budovy v centre Dunajskej Stredy. Túto budovu verejnosť predtým poznala ako objekt Perfects. Tá teraz bola úplne obnovená v rámci maďarsko-slovenskej cehraničnej spolupráce  s názvom Zriadenie Maďarsko-slovenských obchodno-informačných centier za konkurencieschopné pohraničie – InkuBusiness. Obnovenú budovu na Alžbetínskom námestí slávnostne otvorili v rámci záverečnej konferencie. Projekt bol realizovaný Obchodnou a priemyselnou komorou Peštianskej župy a Krajského mesta Érd (HU) a Mestom Dunajská Streda v rámci maďarsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce.

V rámci projektu zriadili práve odovzdané dunajskostredské obchodno-informačné centrum, kým informačné centrum v meste Törökbálint v peštianskej župe otvoria v januári 2014. Ako na konferencii aj rečníci uviedli, centrá sa zriadia v dvoch hospodársky významných priestoroch s pozoruhodným rozvojovým potenciálom v juhovýchodnej bráne Bratislavy a v západnej bráne Budapešti.  Celková hodnota projektu 2 941 174 EUR. Výdavky sa delia medzi projektovými partnermi v pomere 75:25, v prospech vedúceho partnera. To činí v prípade mesta Dunajská Streda 735 294 EUR. Projekt bol podporený Európskym regionálnym rozvojovým fondom v hodnote 2 406 248 EUR. Na konferencii vystúpil aj primátor Dunajskej Stredy JUDr. Zoltán Hájos. Podľa neho tento cezhraničný projekt môže pozitívne ovplyvniť hospodársky rozvoj v žitnoostrovskom regióne a zároveň aj súčasnú 13 percentnú nezamestnanosť. Primátor považoval za dôležité aj to, že v obnovenej budove bude sídliť aj obchodné zastupiteľstvo združenia Karpatský región.

Všeobecným cieľom cezhraničného projektu je vzájomný udržateľný rozvoj prihraničných obchodných vzťahov a vytvorenie základov konkurencieschopnosti.  Ide o vytvorenie spoločnej a vzájomnej hospodárskej konkurencieschopnosti Žitného ostrova a Peštianskej župy, ďalej aj o zabezpečenie inštitucionalizovaných obchodných služieb na vysokej úrovni pre maďarské a slovenské mikro, malé a stredné podniky.