Vážené dámy a páni! Milí Dunajskostredčania!

Verzia pre tlačPoslať e-mailom
Vážené dámy a páni! Milí Dunajskostredčania!

Túto nedeľu sa začína pre mnohých z nás najočakávanejšie obdobie roku. Štyri týždne pred Vianocami sú časom láskyplného očakávania a duchovnej prípravy. Milí Dunajskostredčania, tento rok bude adventné obdobie prebiehať inak ako sme boli zvyknutí. Myslím si, že sme všetci dúfali, že s približujúcim koncom roka sa zmiernia aj obmedzenia v súvislosti s hrozbou koronavírusu a že vianočné prípravy budú môcť prebiehať obvyklým spôsobom.

Som si istý, že mnohí z nás by si s radosťou pochutili na varenom vínku alebo ovocnom punči a dušu by za mrazivých zimných večerov pohladili rozvoniavajúce dobroty na vianočných trhoch. Mnohí pookrejú pri príjemnom posedení v spoločnosti priateľov pri vianočnom stromčeku nášho mesta, sprevádzanom známymi sviatočnými melódiami. Tohto roku v našom meste, podobne ako na mnohých iných miestach v Európe, nie je povolené usporiadať vianočné trhy. Preto aj sviece na mestskom adventom venci budú zapálené za netradičných okolností.

Prípravy na advent v Dunajskej Strede sú v plnom prúde. Konáre stromov sa ovešajú svetelnými girlandami, dôstojný smrek pred Mestským kultúrnym strediskom si už teraz obliekol vianočný šat. Na okrajoch ciest sa čoskoro rozsvietia sviatočné svetlá. Slávnostné myšlienky vedenia mesta, ktoré v minulé roky odzneli pri adventnom venci, budú nasledujúce štyri nedele zverejnené na webovej stránke nášho mesta, na stránke www.dunajskostredsky.sk, ako aj na sociálnej sieti.

Tento rok bude obdobie očakávania a príprav prebiehať v tichšej atmosfére. Rád by som Vás povzbudil k tomu, aby ste aj teraz našli vo svojich srdciach lásku, pokoj a nádej. So súčasnou situáciou nemôžeme urobiť nič, ale môžeme – a mali by sme – naďalej vedome dodržiavať opatrenia na potlačenie epidémie koronavírusu. Môžeme byť oporou pre svojich blížnych a pre svojich blízkych v záujme zachovania duševnej pohody v tomto čase čakania na vakcínu. Medzitým sa usilujme o udržanie svojej sily i duchovnej sviežosti. Ak je to možné, choďte do prírody, pravidelne sa prechádzajte na čerstvom vzduchu, vychutnávajte si potulky zimnými uličkami, obdivujte ligotavú krásu ozdobených stromov. V týchto ťažkých časoch sme sa toho všetci veľa naučili, predovšetkým o sebe, sebadisciplíne a trpezlivosti; naučili sme sa dávať pozor jeden na druhého. Je len na nás, či dokážeme tieto zručnosti, ktoré sme si osvojili v posledných mesiacoch, aj v budúcnosti náležite uplatňovať.

JUDr. Zoltán Hájos primátor