Žitnoostrovský jarmok

Názov Dunajská Streda odkazuje na niekdajšie stredajšie trhy. Táto tradícia bola obnovená v roku 1980 a s výnimkou dvoch rokov (v rokoch 2020 a 2021 sa pre obmedzenia súvisiace s pandémiou podujatie nepodarilo uskutočniť) sa každoročne v septembri park voľného času a oddychu - Trhovisko zapĺňa milovníkmi tradičných jedál a nápojov, koncertov a dobrej spoločnosti. Od štvrtka do nedele ponúkajú svoj tovar domáci i zahraniční predajcovia, vrátane našich partnerských miest, Ulička remeselníkov aj Korzo vína-Weinkorzo záujemcov vítajú s otvorenou náručou.

Názov Dunajskej Stredy (Syridahel) pochádza z roku 1256, kedy mesto dostalo právo usporadúvania stredajších trhov. Dnes už hovoríme o Žitnoostrovskom jarmoku, na podujatí sa totiž zúčastňujú remeselníci nielen z mesta, ale aj z celého okresu a regiónu.

V roku 1980 vedúci mesta a okresu zorganizovali prvý jarmok. Jeho forma a obsah sa líšili od tých dnešných, hlavný cieľ však mali rovnaký: poskytnúť obyvateľom mesta a okresu priestor na spoločné stretnutie. Na starých jarmokoch ponúkali vtedajší majitelia štátnych obchodov tovar, ktorý sa bežne nedal kúpiť v obchodoch, alebo sa dal kúpiť len pod pultom. Dnes sa regionálny jarmok rozrástol na kultúrny a gastronomický festival pútajúci medzinárodnú pozornosť.

V roku 2022 sa konal štyridsiaty Žitnoostrovský jarmok. „Iný“ bol z viacerých dôvodov: začal sa už v stredu, vzdávajúc hold starej tradícii; po dvoch pandemických rokoch mali početní návštevníci konečne príležitosť na oslavu života aj spoločnosti jeden druhého; a po prvýkrát sa jarmok konal na modernom, zrekonštruovanom Trhovisku.